Takie tematy nas interesują

Wypłata dużej kwoty z konta w banku

Niewykluczone, że najbezpieczniejsze są przelewy bankowe jeśli w grę wchodzi duża kwota pieniędzy. Jednak czasem zdarza się konieczność podjęcia pieniędzy  w gotówce. Jeśli planujesz coś takiego, powinieneś zdawać sobie sprawę, że Twój bank musi być o tym odpowiednio wcześniej poinformowany.

Dlaczego tak jest? Otóż banki również się w pewien sposób zabezpieczają i nie trzymają w swoich sejfach gór banknotów z myślą o tym, że być może zdarzy się jakaś większa wypłata. Są takie czasy, że „żywa kasa” odchodzi na dalszy plan. Ponadto to także zabezpieczenie przed ewentualnymi napadami. Mniej gotówki w oddziale to większe bezpieczeństwo dla pracowników. Zatem planując większą wypłatę (zazwyczaj ponad 20 tys złotych) należy zgłosić to do banku. Bank zamówi na konkretny dzień taką ilość gotówki, aby swobodnie mógł nią dysponować cały roboczy dzień.

Ważne jest aby odebrać pieniądze w terminie, gdyż w innym przypadku grozi to naliczeniem niemałej prowizji. Jeśli nie zgłosić się po pieniądze, na twoim rachunku może pojawić się opłata. Bank jakoś musi zrekompensować sobie koszta, które poniósł zamawiając dodatkowy konwój, czy też większą ilość pieniędzy. Teraz wszystko kosztuje, niestety. A zdawać by się mogło, że skoro to bank to kasę przecież mieć musi i kropka!

Banki różnie podchodzą do kwestii wysokich wypłat z konta. Na przykład BGŻ wypłaci gotówkę wcześniej niezaawizowaną, jednak pobierze sobie dodatkową prowizję za brak uprzedzenia. Będzie ona wynosić 0,2% od sumy, nie więcej jak 100 zł. Aby uniknąć takich kosztów najlepiej zgłosić chęć wypłaty gotówki ze 2-3 dni wcześniej. Można to zrobić bezpośrednio w oddziale, ale także przez infolinię lub Internet.

Nieodebranie gotówki w terminie może nas kosztować nawet 250 zł (dla kwoty 25 tys. złotych w Banku BGŻ i Alior Banku). Zatem awizując jeszcze większą kwotę, można spodziewać się wyższej „kary”. Najmniej za taki incydent policzy sobie BOŚ Bank, bo jedynie 25 złotych. Średnio kwota ta wyniesie około 50 zł, ale zdarzają się i takie banki, które policzą więcej jak 100 zł.

Zatem najlepiej przemyśleć i uzgodnić taki termin, w którym na pewno zjawimy się po większe pieniądze. Szkoda by było tracić na prowizje za własne gapiostwo lub niezdecydowanie.

    • awizowanie kwoty w banku on November 3, 2012 at 12:45 pm

    chcę wypłacić w poniedziałek 25 tysięcy z banku BPH?czy taką kwotę wydadzą mi od ręki-czy będę musiała awizować pieniądze w banku?

      • awizowanie kwoty w banku on November 3, 2012 at 12:48 pm

      Banki przeważnie wydają pieniądze od ręki do kwoty 20 tysięcy złotych. Więc w twoim przypadku bez awizowania gotówki się nie obędzie. Akurat w Banku BPH czeka się na wydanie takiej kwoty dwa dni robocze. Jeśli nie odbierzesz zamówionej kwoty to otrzymasz karę pieniężną: od 0,25 proc. do 3 proc. awizowanej kwoty.

Leave a Reply