Takie tematy nas interesują

Od kiedy wchodzi program Mieszkanie dla młodych?

Mieszkanie dla młodych – więcej szczegółów. Niebawem nowy program dopłat o nazwie „Mieszkanie dla młodych” ma zastąpić dobrze już znaną „Rodzinę na swoim”. Całe szczęście, że nadal będzie istniał jakiś program dopłat ponieważ wiele młodych rodzin nie stać na wymarzone mieszkanie czy dom… Wczoraj Minister Nowak zdradził nieco więcej szczegółów na temat nowego wsparcia rodzin.

Najgorszą informacją jest to, że między jednym a drugim programem nie będzie ciągłości. Mieszkanie dla młodych ma zacząć funkcjonować od połowy 2013 roku, a co gorsza może się to nawet zdarzyć jeszcze później, czyli na początku 2014 roku. Na pewno niekorzystnie wpłynie to na rynek nieruchomości, co gorsza wielu z nas będzie musiało odłożyć plany zakupy mieszkania na ładnych kilka miesięcy.

Jakie mieszkanie i jaka jest maksymalna powierzchnia mieszkania jakie można kupić z programu Mieszkanie dla młodych?

Nowy program od starego różni się tym, że jest on przeznaczony wyłącznie dla tych, którzy będą chcieli zakupić nowe mieszkanie, czyli prosto od dewelopera. To niestety też wpłynie negatywnie na część rynku nieruchomości, bo nie każdego będzie stać na zakup nowego mieszkania. Z kolei jest to dobra wiadomość dla branży budowlanej, bo być może dzięki temu wzrośnie zainteresowanie nowym budownictwem. Tak samo zaś jak w Rodzinie na swoim, zostanie określona maksymalna powierzchnia nabywanego lokalu i ma ona wynosić 75 metrów kwadratowych. Ma zostać także określona maksymalna cena mieszkania.

Ciekawie dość prezentuje się kwestia dopłat. Minimalna jej kwota ma wynosić 10%, na nią mogą liczyć wszyscy ci, którzy zostaną zakwalifikowani do programu. Podobnież dodatkowe 5% otrzymają ci, u których w rodzinie jest urodzone 1 dziecko. Na kolejne 5% będą mogli liczyć ci, którzy w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania, spłodzą trzecie lub kolejne dziecko. Także łącznie będzie można otrzymać 20% dopłaty do mieszkania.

Póki co nie ma jeszcze pewności jak w 100% będzie funkcjonował nowy program, na razie jest to zarys, który może mocno ulec zmianie, zważywszy na to jakie były burzliwe losy nowelizacji RnS. Pozostało nam więc czekać na kolejną odsłonę informacji dotyczących Mieszkania dla młodych, oraz oczywiście rzetelnej wiadomości na temat terminu jej wdrożenia.

    • zwrot VAT za materiały budowlane 2013 on October 26, 2012 at 2:07 pm

    Słyszałem, że nowy program dopłat do zakupu mieszkań dla młodych zostanie prowadzony kosztem zlikwidowania możliwości odliczania podatku VAT za niektóre materiały budowlane. To jest skandal. Właśnie planuje remont mieszkania na początek przyszłego roku i co nie będę już mógł skorzystać z tych odliczeń?

      • zwrot VAT-u po remoncie on October 26, 2012 at 2:13 pm

      Ten program dopiero powstaje i nie wiadomo nawet kiedy ruszy. Wiadomo jak taka ustawa długo wchodzi w życie….nie masz czego się bać na razie. Minister Sławomir Nowak wspominał coś ostatnio o zmianie preferencji podatkowej dopiero od 2014 roku.

Leave a Reply