Takie tematy nas interesują

Nowy fundusz ratujący Europę – jak działa ESM

Co to jest ESM? ESM to skrót od Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, wartego 500 mld euro stałego funduszy na wypadek ratowania strefy euro. Ustalono, że ESM będzie miał kapitał na poziomie 700 mld euro z czego 80 mld w postaci wkładów 17 krajów strefy euro i 620 mld euro w postaci gwaranci.

Sporo, bo aż 27% kapitału funduszu mają Niemcy. Także Niemiec będzie szefem ESM – Klaus Regling. To on też do tej pory kierował EFSF.
ESM miał działać już od lipca, jednak Niemcy opóźnili zgodę na ratyfikowanie umowy. Trybunał konstytucyjny Niemiec we wrześniu uznał, że ESM jest zgodny z niemiecką konstytucją i w związku z tym zaczyna oficjalnie istnieć.

Co takiego ma ESM, czego nie miał EFSF (poprzednik)? Otóż nowy fundusz może bezpośrednio rekapitalizować banki, co pozwoli uniknąć obciążenia finansów publicznych danego kraju, z którego ratowany bank będzie pochodzić. ESM może również pożyczać pieniądze na tynkach finansowych ponieważ posiada coś takiego jak licencja bankowa. Kolejnym atutem nowego funduszu jest możliwość zakupu obligacji krajów należących do strefy euro.

  • Najbardziej zadłużone kraje w Unii Europejskiej on October 11, 2012 at 5:57 pm

  Globalne zadłużenie państw dotyka zarówno kraje biedne jak i bogate. Nie ma na to reguły. Na takich zasadach działa dzisiejsza gospodarka i nic się w tym względzie nie zmieni w najbliżej dekadzie. Jeśli chodzi o Unię Europejską to w ostatnim 10-leciu zadłużenie niektórych państw na jednego mieszkańca wzrosło nawet o 100 procent(np. w Grecji).

  Największe zadłużenie w UE na jednego mieszkańca( w tys. dol.):

  – Irlandia: 51
  – Włochy: 41
  – Grecja: 39
  – Francja: 38
  – Wielka Brytania: 35
  – Niemcy: 33

  Endrju/Strzelno

  • Pożyczka dla firm zadłużonych z funduszu europejskiego on November 4, 2012 at 11:37 pm

  Czy jest też jakiś specjalny fundusz unijny z którego mogą korzystać zadłużone firmy i przeznaczać te pieniądze na ratowanie interesu poprzez inwestycje w rozwój? Nie chodzi nawet o dotacje ale po prostu o pożyczkę którą można dostać wtedy gdy nie ma co już liczyć na banki. Mam zadłużoną firmę i szukam rozwiązania jak wyjść z długów a mam naprawdę sporo pomysłów na rozkręcenie i rozwój tego biznesu. Szukam tylko skąd można wziąć na to pieniądze.

Leave a Reply