Takie tematy nas interesują

Na czym można oszczędzić?

Często w dzisiejszych czasach to kobiety zarządzają domowym budżetem. Nie powinno to już nikogo dziwić, gdyż to właśnie one wiedzą w co zaopatrzyć lodówkę, kiedy kończą się środki czystości i czy dziecko nie wyrosło już przypadkiem z dotychczasowych ciuchów. Nie mówiąc już o innych wydatkach związanych z domowym budżetem.
Poniżej kilka cennych wskazówek, które być może pomogą w gospodarowaniu domowym budżetem. Bo jak wiadomo z własnego doświadczenia, wcale nie jest to takie proste.

Najważniejszą zasadą jest sporządzenie domowego budżetu, czyli wpisanie na listę spodziewanych wydatków w danym miesiącu oraz łączną kwotę dochodów z gospodarstwa domowego. Łatwo wtedy spostrzec ile z wypłaty przeznaczy się na obowiązkowe wydatki typu energia elektryczna czy gaz.

Zakupy spożywcze

Już przy sporządzaniu takiej listy domowego budżetu łatwo zauważyć, że spora część pieniędzy wydawana jest na artykuły spożywcze. Kluczem do zaoszczędzenia kilku złotych miesięcznie, jest wzorowe robienie zakupów. Ile razy jest tak, że kupimy za dużo i nadwyżka produktów ląduje nie  gdzie indziej, jak w śmietniku? Aby uniknąć tego typu sytuacji warto jest zawsze sporządzić listę niezbędnych produktów i się jej trzymać. Przy dokonywaniu zakupów warto też zwrócić uwagę na obowiązujące promocje cenowe, których na szczęście pojawia się coraz więcej. A także zerknąć do sieci w poszukiwaniu kodów promocyjnych na wybrane artykuły.

Kultura i rozrywka

Aby zaoszczędzić pieniądze warto jest mądrze dokonywać różnego rodzaju wyborów związanych z wydawaniem pieniędzy.  Jedną z cennych rad może okazać się planowanie darmowych rozrywek dla rodziny. Często być może odmawiasz sobie spędzenia wspólnego czasu z całą familią ze względu na to, że coś za dużo kosztuje. Niekoniecznie musi tak być. Miasta organizują dla swoich mieszkańców z roku na rok, więcej darmowych atrakcji. Tutaj też pomocny okazać się może Internet, gdzie na stronie gminy czy miasta dostępne są informacje o atrakcjach w okolicy.

Zakupy on-line

Dużo z naszego domowego budżetu przeznaczamy na zakup prezentów. Wiele jest okazji w roku, kiedy trzeba jakiś upominek opakować w piękny papier. W tym przypadku także pomocna okaże się sieć. Bo zakupy online są tańsze i z reguły z dostawą do domu (często też bezpłatną). Serwisy aukcyjne i porównywarki cenowe mogą usprawnić proces zakupowy. I dzięki temu kilkanaście złotych może pozostać w naszym portfelu. Oczywiście sprawa dotyczy także zakupów związanych nie tylko z robieniem upominków, ale także sprzętu do domu, butów, ubrań i innych. W sieci jest wszystko!

Tomasz Danis, ekspert w dziedzinie smart shoppingu mówi, że : Mądre zakupy to umiejętność wyszukiwania okazji cenowych i zakup towarów, które w istocie chcemy kupić, ale po niższej cenie. W centrach handlowych często nie potrafimy dokonywać właściwych wyborów – spieszymy się, nie zastanawiamy nad konsekwencjami, a często też nie potrafimy odmówić miłemu sprzedawcy. Wniosek z tego można wyciągnąć taki, że zakupy w centrach handlowych mogą okazać się zgubne. Szczególnie w okresach świątecznych, kiedy zasypywaniu jesteśmy trikami marketingowymi.

Kluczem do wprowadzenia oszczędności w swoim domu, jest robienie zakupów w Internecie. I oszczędzamy to nie tylko pieniądze na koncie, ale także te na paliwo, których nie trzeba marnować na stanie w korkach. Prócz policzalnych korzyści są także te niemierzalne, czyli czas, ewentualny stres lub nerwy, na które można się narazić chodząc po galeriach handlowych.

  • Czy Polacy umieją oszczędzać? on October 24, 2012 at 11:50 am

  W Polsce narzeka się na niskie zarobki, biedę i kryzys, jednak idąc do pierwszego lepszego supermarketu można odnieść wrażenie, że jest zupełnie na odwrót. Ludzie ślepo kupują różne towary w promocji, wyjeżdżają ze sklepu z wypchanymi po brzeg wózkami, przy kasie zostawiają po kilkaset złotych…

  Czy w takim wypadku można mówić o oszczędności?

  • jak oszczędzać na zakupach? on October 24, 2012 at 2:41 pm

  Jestem zwolenniczkom zakupów internetowych. Oczywiście przed wszelkim zakupem staram się daną rzecz, bądź sprzęt przysłowiowo dotknąć w sklepie. Wówczas mam 100 procentową pewność, że zakup spełni moje oczekiwania. Ostatnio kupiłam telewizor na Allegro, taki sam jaki oferuje sklep EuroAGDRTV. Po odliczeniu przesyłki zaoszczędziłam 250 złotych! to znak, że warto dokonywać zakupów internetowych.

  Ewka/Zawiercie

Leave a Reply