Takie tematy nas interesują

Mobilny bank w telefonie sterowany głosem

Dopiero niedawno dostaliśmy możliwość obsługiwania swojego konta bankowego za pomocą telefonu komórkowego. Wielu z nas być może nie ma jeszcze takiej możliwości, bo bank nie daje swoim klientom takiej opcji? Mimo wszystko sektor ten rozwija się i na rynek wchodzi możliwość sterowania komendami głosowymi w systemie bankowości mobilnej.

Firma Fido Intelligence, która ów nowość chce w Polsce rozpowszechnić już prowadziła wstępne rozmowy z bankami, podobnież dwie instytucje są całkiem poważnie zainteresowane współpracą. Nie wiadomo jednak, czy będzie duże zainteresowanie taką funkcją, zważywszy na to, że Polacy są jednak nieco zacofani w bankowości mobilnej w porównaniu do innych krajów.

Teraz jeszcze w Polsce bankowość mobilna jest techniczną nowinką dla bardziej zorientowanych i rozwiniętych technologicznie osób. Jednak jest to ta część bankowości, która w przyszłych latach będzie się prężnie rozwijać. Będzie tak ponieważ już teraz smartfonowe szaleństwo opanowało Polskę, z takich telefonów korzystają i starsi i młodsi. Coraz więcej banków wprowadza aplikacje bankowości mobilnej dostępnej na różne modele smartfonów. Nawet małe banki spółdzielcze generują takie aplikacje.

Innowacja proponowana prze Fido Intelligence to nic innego jak sterowanie głosem w aplikacji mobilnego banku. Czyli  zamiast klikać na przelew, możemy go zwerbalizować. Działa to na takiej zasadzie, że np. wypowiada się komendy :”opłata za gaz”, „przelew dla żony” itp. i aplikacja wykonuje polecane czynności. Telefon z wgranym iBankiem bez problemu odpowie także na pytanie: „Ile mogę jeszcze wydać z karty kredytowej?”, zatem pytanie o to „jaki jest mój stan konta?” to po prostu pikuś. System ma też przypominać o  płatnościach, tzn. zada nam pytanie : „dziś zawsze robisz przelew za prąd. Czy mam zrobić przelew?” Brzmi kosmicznie prawda? Jednak testy pokazują, że taka bankowość działa sprawnie i nie myli się mimo tego, że jest to coś zupełnie innowacyjnego.
Zobaczymy za kilka miesięcy czy firma Fido Intelligence miała nosa co do bankowości mobilnej w Polsce.

  • Czy mobilna bankowość jest bezpieczna? on October 5, 2012 at 8:46 am

  Nie znalazłem w Internecie żadnej wzmianki dotyczącej włamania się do konta bankowości mobilnej. Zamierzam skorzystać z aplikacji Alior Sync na moim Smartfonie, dlatego się pytam….Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenie z tym bankiem to proszę o jakąś rekomendacje

  Artek/Chełm

   • Bankowość mobilna Alior Sync on October 5, 2012 at 8:47 am

   Ja osobiście też nie słyszałem o żadnym włamaniu do konta bankowego przez
   mobilne urządzenie. Jeśli chodzi o Alior Sync to chyba na razie nie zrobił furory na polskim rynku. Jeszcze dużo czasu upłynie zanim Polacy przekonają się do bankowości mobilnej. Tak na dobrą sprawę dopiero musimy przeskoczyć etap bankowości internetowej. Z drugiej strony w naszym kraju urządzenia typu tablet, czy smartfon nie są powszechnie posiadane….

   Wiesiu/Rzeszów

  • Bezpieczeństwo bankowości mobilnej on October 5, 2012 at 8:48 am

  Co ty gadasz! żeby moc korzystać z bankowości mobilnej wystarczy zwykły telefon komórkowy. Moim zdaniem zabezpieczenia aplikacji mobilnych są dobre. Nie mowie tu o rozwiązaniach sprzętowych-bo te są na najwyższym poziomie. Chodzi mi przykładowo o stosowanie przez banki haseł maskowanych w dostępie do rachunku. Takie rozwiązanie chroni nas przed wszelkimi programami szpiegowskimi, wykradającymi hasła dostępu

  Izka/Police

Leave a Reply