Takie tematy nas interesują

Jakie stopy procentowe ustaliła Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe bez zmian – Dość sporym zaskoczeniem jest pozostawienie stóp procentowych bez zmian po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Spora część ekonomistów spodziewała się obniżki stóp ponieważ polska gospodarka nie jest w najlepszej kondycji.

Jeśli nie teraz to być może obniżka stóp procentowych nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni. To, że stopy procentowe spadną jest niemal pewne, nieznany jest tylko termin tego wydarzenia.

Zatem, gdy już RPP ogłosi obniżkę stóp procentowych warto zastanowić się jak wpłynie to na rynek finansowy. Przede wszystkim niższe stopy procentowe, to niższe raty kredytowe. Przede wszystkim dotyczy to segmentu kredytów hipotecznych, które są znacznie uzależnione od poziomu stopy procentowej. Jeśli stopa spadnie o 0,25 pkt. procentowych, można się spodziewać, że rata będzie niższa średnio o 45 zł (dla kredytu na kwotę 300 tys. zł).  Łącznie obniżka spodziewana jest o 0,75 pkt. procentowego, jednak ma być ona rozciągnięta w czasie. Jeśli dojdzie do tego poziomu to rata może być niższa nawet o 150 zł, a to już jest spora kwota na miesiąc.

Obniżka stóp procentowych, prócz tego, że obniży wysokość raty, może także pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową osób, które będą ubiegać się o mieszkaniówkę. Może to ożywić ten sektor kredytowy, gdyż obecnie kredyty hipoteczne sprzedają się dosyć słabo, właśnie ze względu na małą zdolność kredytową polaków. Wszystko to z kolei może wpłynąć na rynek nieruchomości, gdyż teraz cena za metr kwadratowy mieszkania jest tak niska. Takich średnich cen za mkw. nie notowano od 3 lat.

Jeśli RPP obniży w końcu stopy procentowe, to z pewnością ożywi to rynek nieruchomości ponieważ chętnych na własne cztery kąty, może zacząć przybywać. Jeśli chętnych zacznie przybywać to ceny mieszkań mogą pójść w górę. Być może warto zacząć rozglądać się za mieszkaniem, bo końcówka tego roku i początek następnego może być dobrym momentem na zakup.

  • aktualne stopy procentowe w Polsce on October 11, 2012 at 7:37 pm

  Dla zainteresowanych podaję aktualne stopy procentowe NBP:

  – stopa referencyjna: 4,75 proc.

  – stopa lombardowa: 6,25 proc.

  – stopa depozytowa: 3,25 proc.

  – redyskonto weksli: 5 proc.

  Gil/Żory

   • Dlaczego RPP nie obniżyła stóp procentowych? on October 11, 2012 at 7:40 pm

   Tyle się słyszało ostatnio o tym, że Rada Polityki Pieniężnej wreszcie ulży kredytobiorcom i obniży stopy procentowe. Tym czasem na ostatnim posiedzeniu nic nie zrobiono w tym względzie i stopy pozostały na niezmienionych poziomach. Dlaczego tak się stało?

   Janko z Sierakowa

  • Kiedy kolejne posiedzenie RPP? on October 11, 2012 at 7:41 pm

  RPP wyraźnie powtarzała, że czeka na wyraźny sygnał o wyhamowaniu procesu inflacji. Jednym z zadań RPP jest dążenie do spełnienia celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. Jeszcze nam trochę do tego brakuje…Przypominam, że wzrost stóp procentowych obniża inflację.

  Romek/Warszawa

  • Kiedy spadną stopy procentowe on October 28, 2012 at 10:40 pm

  Kiedy można się spodziewać obniżki stóp procentowych w naszym pięknym kraju? Co prawda stopy procentowe nie są w Polsce jakieś tragiczne, ale zawsze przecież mogły by być o wiele wiele mniejsze tak żeby raty naszych kredytów tak nie bolały co miesiąc. Czy jest w ogóle szansa, że stopy procentowe na kredyt będą jeszcze niższe?

  • Suarez on November 29, 2012 at 8:45 pm

  Powinny spaść do takiego poziomu by ludzie którzy brali kredyty tak jak kiedyś wszystko pospłacali i znowu nasz gospodarka wywołała by takie zamieszanie bo wiadomo że nie każdego by nie było stać by wziąść inny kredyt i stary spłacić i ludzie znowu by nabrali zaufania do Państwa że jest wszystko realne w warjackim świecie i w Polsce a nowi szybko ruszyli by po kredyty i wszystko zaczynało by się od nowa kręcić. Uważam że największy zysk by miało znowu Państwo bo by każdy znowu zaczoł wszystko wymieniać i nowe mieszkania i budynki inwestycje, trzeba wyczuć dogodny moment i Polska znowu coś na pewno zyska trzeba sobie tylko przeliczyć. Wiadomo że zyskają najwięcej znowu te osoby które posiadają kasę.

Leave a Reply