Takie tematy nas interesują

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

„Ożenek” z bankiem na około 30 lat to perspektywa przyprawiająca nas o ból głowy. Mowa oczywiście o kredycie hipotecznym, bo niewielu młodych polaków stać na zakup mieszkania czy domu bez wspomagania się kredytem mieszkaniowym. Wiadomo, że koszta przy tak długim okresie kredytowania nie będą małe, jednak zawsze warto porównać oferty banków pod względem całkowitych kosztów kredytu. Zdarzają się oferty, gdzie bankowi będzie trzeba zwrócić nawet dwa razy więcej!

Często a nawet przeważnie to koszta około kredytowe sprawiają, że całkowity koszt kredytu rośnie i sprawia, że po 30 latach spłaty, oddajemy bankowi drugie tyle, co nam pożyczył. Warto zdawać sobie sprawę co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

1. Prowizja za udzielenie kredytu (zdarza się, że banki jej nie naliczają, co jest dużym plusem, bo dzięki temu oszczędzić można kilka tysięcy złotych).
2. Odsetki kredytowe
3. Ubezpieczenie niskiego wkładu (posiadając wkład własny, te koszta też odchodzą, zatem dobrze jest uzbierać chociaż część kwoty, którą chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Zazwyczaj banki wymagają około 20% wkładu własnego. Zatem przy cenie mieszkania 200 tys zł. będzie to 40 tys. złotych)
4. Ubezpieczenie pomostowe – to takie, które opłaca się do momentu dostarczenia do banku zaktualizowanej księgi wieczystej lokalu, w której już figuruje bank.
5. Inne ubezpieczenia – mogą być to ubezpieczenia na życie (zazwyczaj jest obowiązkowe), ubezpieczenie od utraty pracy, od czasowej niezdolności do pracy itp.
6. Opłaty dodatkowe – np. comiesięczna opłata za prowadzenie rachunku, opłaty za wycenę nieruchomości, za wizyty rzeczoznawcy itp.

Jak można obniżyć koszty kredytu hipotecznego?

Najprostszym rozwiązaniem jest skrócenie okresu kredytowania np. na okres 20 letni. Oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych kredytobiorcy, jednak 10 lat znacznie zmniejsza koszt całkowity kredytu. Jeśli sytuacja finansowa się poprawi, warto też rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu. Czasem jednak banki pobierają prowizje za wcześniejsze spłaty. Z reguły musi minąć kilka lat nim można zrobić to za darmo lub wpłacać nadwyżki nie większe niż określona przez bank suma, np. (10 tys. złotych).

Warunki kredytowe z roku na rok się zmieniają. Czasem warto też będzie rozejrzeć się za inną ofertą i możliwość refinansowania obecnego kredytu nowym, w innym banku. Jednak przy zmianie banku na inny koniecznie trzeba sprawdzić jakie koszta poniesie się w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania i jaką prowizję naliczy nowy bank.

  • jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego on November 3, 2012 at 12:53 pm

  jakie znacie najlepsze sposoby na obniżenie rat kredytu hipotecznego. Ja z moim kredytem męczyłam się przez cały obecny rok. Jestem już zmęczona ciągłą walką o dopięcie budżetu domowego….szukam jakiejś konkretnej opcji.

  • Refinansowanie kredytu mieszkaniowego on November 3, 2012 at 1:48 pm

  Od razu w pierwszej kolejności nasuwa mi się pomysł refinansowania kredytu hipotecznego. Refinansowanie kredytu może przynieść następujące korzyści:
  -obniżenie oprocentowania
  – zmiana waluty kredytu
  – wydłużenie okresu spłaty zobowiązania
  – możliwość zyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel
  – zmniejszenie płaconej co miesiąc raty kredytu

   • Wydłużenie spłaty kredytu mieszkaniowego on November 3, 2012 at 2:36 pm

   Po co od razu refinansowanie kredytu. Ja bym na początek wydłużył samą spłatę kredytu. To też obniży ratę kredytu-i to bardzo! W zależności od banku kredytującego, możemy wydłużyć spłatę nawet o 10 lat.

   Przykład:
   Średnia rata kredytu 300 tys. zł zaciągniętego na 20 lat wynosi 2300 zł. Po wydłużeniu okresu spłaty do 30 lat, nasza rata wyniesie ok. 1900 zł.

  • Solanka on February 2, 2013 at 1:03 pm

  Ja chce wziac kredyt na dom i nie wiem czy znowu mniejsze raty sa takie oplacalne , po tym co przeczytalam ebroker.pl a warto poczytac o taich sprawach. Musimy sie zastanowic z mezem, poczytac i przeanalizowac za i przeciw. Bo wiadomo- nigdy nie bedzie idealnie..

Leave a Reply