Takie tematy nas interesują

Jak najlepiej korzystać z konta w banku?

Będąc klientem banku nasza aktywność w nim nie ogranicza się już tylko do posiadania konta osobistego, na które wpłacamy i wypłacamy pieniądze. Konto daje tyle możliwości, że czasem gubimy się w tym, co jeszcze można przez nie załatwić. Prócz konta, często jesteśmy związani umowami kredytowymi wszelkiego rodzaju, czasem ubezpieczeniami, czy też produktami depozytowymi. Wszystko to sprawia, że wygodnie nam się żyje, jednak często generuje dodatkowe koszta. Jak ich uniknąć i jak właściwie korzystać z produktów bankowych tak, aby zredukować je do minimum? Oto kilka wskazówek.

Dopasuj konto do swoich potrzeb

Konto w banku może być zupełnie darmowe albo kosztować nawet ponad 10 zł miesięcznie. Dodając do niego ewentualne opłaty za czynności, które na nim wykonujemy, miesięcznie suma kosztów utrzymania rachunku może wzrosnąć do kilkunastu złotych. Warto spotkać się z doradcą w swoim banku, aby przeanalizować wspólnie historię rachunku i wybrać takie konto z oferty, które będzie najkorzystniejsze dla danego profilu użytkownika. Często też zgubne jest przywiązanie do jakiejś instytucji. Na rynku panuje ogromna konkurencja pod względem ofert tzw. ROR-ów, zatem warto czasem zasięgnąć informacji w innym banku. Być może w nim jest konto, które idealnie będzie współgrało z naszymi wymaganiami?

Mądrze dysponuj środkami na koncie

Wszystkie banki do swoich kont osobistych proponują rachunki oszczędnościowe. Właśnie po to aby w łatwy sposób oddzielić środki, które chcemy odłożyć od tych, które wydajemy na co dzień. Grunt aby sobie to uświadomić. Odkładając wszystkie środku na konta oszczędzam, możemy natknąć się na kilku lub kilkunasto złotową prowizję, za kolejną wypłatę z oszczędnościowego konta w miesiącu. Transakcje dokonywane na rachunku bieżącym albo są darmowe, albo kosztują o wiele mniej.

Naucz się zdalnie korzystać z rachunku

Banki nakładają mniejsze opłaty na tych klientów, którzy chętnie obsługują się samodzielnie. A zatem korzystają z karty płatniczej (wypłaty z bankomatów, płatności w sklepach, wpłaty przy pomocy wpłatomatu), dokonują płatności w Internecie lub za pomocą telefonu (przelewy za 0 zł lub za niewielkie sumy, z reguły nie przekraczające kwoty 1 zł). To podstawowe czynności, które mogą przyczynić się do zatrzymania w portfelu kilkunastu złotych miesięcznie.

Korzystaj z bonusów

Banki premiują swoich klientów za użytkowanie kont czy kart wydawanych do konta. Dzieje się tak za pomocą systemów premiowych, które np. działają wtedy kiedy dokonujemy transakcji kartą płatniczą lub określona kwota wpływa co miesiąc na konto. Wykorzystanie takiego udogodnienia proponowanego przez banki pozwala nawet nam zarobić, bo można uzyskać od 30 do 50 zł. miesięcznie. Zatem mamy kolejny powód do tego aby aktywnie korzystać ze swojego konta.

Zakładaj tylko najlepsze lokaty

Kolejnym krokiem do zaoszczędzenia kilku groszy jest rozsądne korzystanie z dostępnych na rynku ofert lokat. Zakładając lokatę w swoim banku najlepiej jest skorzystać z tej, która ma najwyższe oprocentowanie – to logiczne. Jeśli oferta depozytowa w banku pierwszego wyboru jest słaba, nie bój się poszukać lepszej. Można środki swobodnie przenosić z banku do banku, oczywiście upewniając się przy tym, że nowy bank nie pobierze żadnych opłat za otwarcie lokaty i nie będzie stawiał szeregu wymogów w związku z dobrym oprocentowaniem lokaty.

Grosz do grosza

„Grosz do grosza i będzie kokosza” – to bardzo mądre przysłowie. Banki wprowadziły do swoich ofert programy, które pozwalają oszczędzać malutkie sumy przy dokonywaniu codziennych wydatków. To zdecydowanie pozwala na odłożenie jakiejś sumy w ciągu miesiąca. Nawet jeśli nie chcesz korzystać z takich gotowych rozwiązań, to możesz samemu się zmobilizować ku temu, aby drobne kwoty składować „na kupkę” a następnie wpłacić ja na konto oszczędnościowe.
Zrezygnuj z niepotrzebnych produktów
Jeśli posiadasz w banku dodatkowe produkty około kontowe np. ubezpieczenia assistance, wyciągi papierowe itp. Możesz łatwo pozbyć się ich, tym samym redukując koszta. Oczywiście w przypadku jeśli nie są one do niczego potrzebne. Bank dynamicznie zmienia swoją ofertę i coś co kiedyś nic nie kosztowało, po kilku miesiącach czy latach, może uszczupla twój portfel o kilka złotych miesięcznie?

Karta kredytowa

Karty kredytowe, których nie używasz najlepiej oddaj do banku. Rozwiązanie umowy nic nie kosztuje a utrzymanie karty kredytowej, z której się nie korzysta – owszem. Bo bank pobiera opłatę za utrzymanie karty w okresach miesięcznych lub rocznych. Jeśli planujesz używać karty kredytowej zapoznaj się dokładnie z jej specyfiką działania, bo mądrze używana pozwoli nam nawet zaoszczędzić, a bagatelizowanie niektórych informacji może przyczynić się do generowania dużych opłat. Np. mogą to być wypłaty z bankomatu, opóźnienia w spłatach, niekorzystanie z okresu bezodsetkowego.

Ubezpieczenia w bankach

Już od dawna w progach banku można wykupić różnego rodzaju ubezpieczenia. Nie każde jednak będzie spełniać nasze oczekiwania i zanim przystąpimy do podpisania umowy warto rozeznać się w rynku ubezpieczeń. Być może to zakupione na własną rękę okaże się tańsze i korzystniejsze? Nie zawsze musi tak być, jednak wysoka świadomość klienta przekłada się także na wartość jego portfela.

Te wiadomości powinny być już czymś na porządku dziennym dla każdego klienta banku. Niestety nie każdy z nas ma tego świadomość, albo po prostu się tym nie interesuje. Czasem brakuje nam chęci aby przeanalizować swoje wydatki. Pomocne może okazać się spotkanie w banku, gdzie z dobrze poinformowanym doradcą znajdziemy takie rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

  • Które konto bankowe jest najwygodniejsze w użytkowaniu? on November 5, 2012 at 1:16 pm

  Prawidłowe korzystanie z konta to jedno ale sama łatwość użytkowania konta to drugie. Na co komu różne funkcjonalności, jeśli okaże się, że korzystanie z nich wymaga wielu czynności i nie zawsze działa intuicyjnie? Spotkałem się już z sytuacjami, że do pewnych udogodnień po prostu nie mogłem w prosty sposób trafić. Wiele zależy od konstrukcji strony internetowej banku, ale także od systemu informacji, który w danym banku funkcjonuje (dla tych którzy nie korzystają z bankowości internetowej).

  • Reklama Konta za Zero w PKO BP on November 5, 2012 at 11:06 pm

  Jak Wam się podoba nowa kampania reklamowa PKO BP, dotycząca podstawowego rachunku „Konto za Zero”. Tym razem Szymon Majewski wcielił się w rolę mnicha zakonnego. Zapewne znów reklama zaleje portale społecznościowe, pocztę mailową oraz jesienno-zimową ramówkę w telewizji.

  • Jak zaoszczędzić na koncie w banku? on November 9, 2012 at 9:57 pm

  Oferty bankowe bardzo szybko się zmieniają i człowiek nawet nie ma czasu, żeby to kontrolować. W moim przypadku wzrosła opłata za prowadzenie rachunku osobistego. Nie chce mi się zmieniać obecnego banku na inny i w związku z tym mam pytanie: czy można zakośna własną rękę zaoszczędzić w tym względzie?

  Baggio/Płock

   • Jak zaoszczędzić na koncie w banku? on November 9, 2012 at 10:02 pm

   Pewnie, że można zaoszczędzić…na początek radzę być aktywnym klientem. Banki zazwyczaj zwalniają z opłat za prowadzenie konta aktywnych klientów. Warto pomyśleć również o rezygnacji z posiadania paru kart kredytowych-nieużywanych. Z pozoru małe, lecz w rocznym rozliczeniu duże są koszty ubezpieczeń od utraty karty. Ubezpieczenie to wciskane jest chyba wszystkim przez banki.

   Knopers/Chojnice

  • Dobre konto w banku on December 21, 2012 at 9:32 am

  Witam! Czy możecie mi polecić jakieś dobre konto w banku? Chodzi mi o to, żeby wszystko było proste i czytelne, a obsługa jak najtańsza, a najlepiej darmowa. Chcę założyć konto mojej babci, żeby mogła lepiej gospodarować swoją emeryturą. Dlatego nie może ono być skomplikowane, przepełnione różnymi dodatkami, ofertami itp. z których babcia nie będzie korzystać, a które mogą tylko utrudnić jej korzystanie. Z góry dziękuję! Wanda, Ciechocinek

Leave a Reply