Takie tematy nas interesują

Jak działa odwrócona hipoteka?

Uwaga na odwróconą hipotekę – Codziennie po kilka razy można w telewizji natknąć się na reklamę odwróconej hipoteki. Nie ma co się oszukiwać, że większość emerytów w naszym kraju żyje z miesiąca na miesiąc i dodatkowe pieniądze ze sprzedaży nieruchomości do banku, niejednemu z nich ułatwiłyby funkcjonowanie. Czy jednak warto rozważać ofertę odwróconej hipoteki?
Oferta odwróconej hipoteki skierowana jest do osób, które posiadają własną nieruchomość i są emerytami, czyli ukończyli 65 rok życia. Jeśli mieścisz się w tych kryteriach możesz być atakowany ofertami z różnego rodzaju „funduszów”, które funduszami są zazwyczaj tylko z nazwy. Jeśli zatem poważnie zastanawiasz się nad skorzystaniem z takiej oferty, dokładnie zapoznaj się z tym produktem.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że odwrócona hipoteka to nie jest żaden produkt finansowy, a po prostu cywilna umowa dożywocia. Polega ona na tym, że podpisując ją, emeryt od razu zrzeka się praw do nieruchomości na rzecz firmy, która ów „odwróconą hipotekę oferuje”. W zamian za taką umowę, osoba otrzymuje co miesiąc określoną wysokość wypłaty do końca swojego życia.

Wysokość tej wypłaty zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wpływa na nią wartość posiadanej nieruchomości. Jednym z czynników jest też oczekiwana długość życia osoby zainteresowanej. Najłatwiej będzie przytoczyć przykład. 75-letnia samotna Ewa, która jest właścicielką dwupokojowego mieszkania, wartego 130 tysięcy złotych, znajdującego się w małym miasteczku niedaleko Wrocławia, otrzyma miesięcznie około 430 zł.

Jak widać dostać można miesięcznie niewiele, a stracić można o wiele więcej. Badania statystyczne pokazują, że osoba w wieku 75 lat żyje jeszcze około 10-15 lat. Zatem otrzymując co miesiąc kwotę 430 zł przez okres 15 lat, wyjdzie nam 80 tys. złotych (przy wartości mieszkania 130 tys. zł). Oczywiście wartość nieruchomości z biegiem lat może się zmieniać, jednak każda różnica między wypłaconą kwotą a wartością nieruchomości to zysk dla firmy.

Zdarzyć może się też tak, że emeryt umrze zaledwie rok, czy dwa po podpisaniu takiej umowy. Zatem do jego kieszeni wpadnie około 5/10 tys. złotych.  W takim przypadku to żyła złota dla firmy, która proponuje odwróconą hipotekę. Kto wie, czy firmy takie nie preferują podpisywania umów właśnie  z osobami starszymi, po których widać, że są schorowane, nie mają środków do życia a przede wszystkim na lekarstwa.

Sytuacja może się też skomplikować jeśli za życia emeryta otrzymującego wypłatę, firma która ją realizuje zbankrutuje. Czy ten, kto przejmie majątek upadłej firmy dalej będzie realizował wypłaty i czy zaraz przejmie też nieruchomość, bo czy wchodziła ona w skład majątku firmy?

Czy i jaki bank oferuje odwróconą hipotekę?

Prawda jest taka, że w Polsce nie funkcjonuje prawdziwa odwrócona hipoteka, taka jak na zachodzie. Owszem rząd twierdził, że ustawa dotycząca tego produktu jest już prawie gotowa, bo jej założenia były dość czytelne. Bank miał podpisywać umowy z emerytami i wypłacać im świadczenia. W przypadku jego śmierci rodzina miała wybór czy spłacić ojca lub matkę i odkupić nieruchomość, czy otrzymać pieniądze, po odjęciu różnicy, którą już bank zdążył wypłacić? Póki co żaden bank w Polsce nie ma niczego takiego w swojej ofercie, a odwróconą hipoteką zajmują się firmy, które często żerują na samotnych emerytach, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

    • lulu on April 12, 2013 at 2:28 pm

    No właśnie, w Polsce nie ma jeszcze odwróconego kredytu hipotecznego, a więc prawdziwej odwróconej hipoteki. Często z tego wszystkiego ludziom się wszystko miesza i dożywotnie renty nawet media nazywają odwrócona hipoteka.

Leave a Reply