Takie tematy nas interesują

Ile kosztuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Ubezpieczenie niskiego wkładu to różnica między kwotą udzielanego kredytu a wymaganym wkładem własnym przez bank. Zazwyczaj bank wymaga jakiegoś wkładu, jeśli go nie mamy to udzieli nam kredyt na 100% wartości nieruchomości, jednak wtedy zażąda dodatkowej opłaty, za ubezpieczenie niskiego wkładu, bądź jego braku. Przeważnie ubezpieczenie takie kosztuje około 3,5% od brakującej kwoty i opłaca się je przez okres 3 do 5 lat.

Innym sposobem na zabezpieczenie braku wkładu, bądź niski wkład jest podwyższenie marży. Wtedy kredytobiorca płaci więcej, ale może cieszyć się zakupem mieszkania w 100% sfinansowanym przez kredyt hipoteczny. Podwyższona marża trwa tyle, dopóki wartość kapitału pozostałego do spłaty w stosunku do wartości nieruchomości nie osiągnie odpowiedniego poziomu.

W zależności od banku opłaty te mogą się różnić, zatem ciężko jest jednoznacznie stwierdzić ile kosztować będzie brakujący wkład. Sprawa komplikuje się także przy kredytach walutowych ponieważ ceny walut wahają się, tym samym kredytobiorca nie wie kiedy kapitał osiągnie wymagany poziom aby zmniejszyć marżę lub zlikwidować ubezpieczenie.

Kredytobiorca zadłużony w złotych nie ma takich zmartwień. Dokładnie wie, ile kapitału powinien spłacić, żeby bank obniżył marżę, a wartość finansowego zobowiązania wobec banku zawsze ulega pomniejszeniu o kolejne dokonane wpłaty.

    • Czy jest jakiś bank który nie żąda wkładu własnego on October 31, 2012 at 4:31 pm

    Jakie banki polecacie które nie żądają na dzień dobry żadnego wkładu własnego to po pierwsze a po drugie nie wymagają ubezpieczenia niskiego wkładu własnego? Z przyjemnością przeniosę swój kredyt hipoteczny bo mam go w Multibank i dośc mam płacenia potwornych sum za to całe ubezpieczenie. Dla mnie to jest zwykłe złodziejstwo oczywiście zawarte w umowie więc musze je płacić, ale jeśli w jakimś banku nie ma takiego wymogu to od razu staram się o kredyt refinansowy.
    Grzegorz Zamość

Leave a Reply