Takie tematy nas interesują

Ile kosztuje płacenie kartą kredytową Visa i MasterCard?

Czy skończy się kartowe eldorado Visy i Mastercarda? Tak zwana opłata interchange w Polsce sięga aż 1,8% i jest to najwyższa stawka w Europie. Przez tak wysokie opłaty jakie życzą sobie Visa i Mastercard od sprzedawców, którzy posługują się terminalami, wielu z nich w ogóle rezygnuje z obsługi kart nie chcąc dopłacać do interesu.

Właśnie został opublikowany projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych i być może stawka ta zostanie zmieniona. Senat proponuje także rozwiązania, które mają obudzić konkurencję i zmobilizować ją do stworzenia konkurencji na rynku kartowym.

Co zakłada projekt ustawy o kartach kredytowych?

Przede wszystkim projekt w senackiej komisji zakłada aby obniżyć stopniowo stawkę interchange. Dyskusję wzbudza jednak, wysokość tej stawki, bo zdania są podzielone. Najbardziej radykalna propozycja (Solidarnej Polski) przewiduje redukcję do 0,5%. Z uwagi na to, że miałaby być to stopniowa obniżka, na najbliższe lata projekt zakłada:

– do końca roku 2013 stawka ta miałaby wynosić maksymalnie 1%.
– w latach 2014 i 2015 – 0,7%
– kolejne lata to osiągnięcie wspomnianego poziomu 0,5%

Senat chciałby również znieść zasadę „honour All cards”, na co jak sama nazwa wskazuje, sprzedawca zmuszony jest akceptować wszystkie rodzaje kart danej organizacji. Jeśli by to uległo zmianie to akceptanci sami by decydowali, jakie karty chcą przyjmować. To z kolei spowodowało by wprowadzenie zdrowej rywalizacji między organizacje kartowe, które zmuszone by zostały do sprawiedliwych prowizji.

Duopol Visy i Mastercarda mogłoby też przytłoczyć wkroczenie na rynek nowego konkurenta. Poprawki w ustawie zachęcają do powstania nowych systemów kartowych. Nowi gracze na rynku mieli by preferencyjne warunki, tj:. zwolnienia z ograniczenia opłaty interchange, stosowne zasady „honour All cards”.

  • Ile kart zbliżeniowych mają Polacy on October 12, 2012 at 11:23 am

  Witam piszę referat o polskim systemie bankowym. Jestem uczennicą liceum i bardzo potrzebne mi są informacje dotyczące ilości kart debetowych jakie posiadają nasi rodacy. Wiem tylko tyle, że większość tych kart została wydana przez organizację płatniczą VISA i MasterCard.

  Zosia/Radwanki

   • Karty zbliżeniowe w Polsce on October 12, 2012 at 11:31 am

   Owszem Zosiu 😉 w Polsce królują karty VISA lub MAsterCard. Tak się składa, że znam tylko dane dotyczące kart debetowych wydawanych w technologii PayPass- zbliżeniowej. Polacy posiadają już ponad 6,5 miliona sztuk kart zbliżeniowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż banki masowo wymieniają klientom „stare” karty, to jest to liczba reprezentatywna.

   supermario/Dębica

  • Prowizja za płacenie kartą visa i mastercard on October 31, 2012 at 2:58 pm

  Prowizją za płacenie kartą powoduje, że sprzedawcy często odmawiają przyjmowania płatności kartą do jakiejś określonej kwoty, np. 10 zł, co jest niezgodne z prawem. Winę ponosza niestety operatorzy kart, bo to przez ich wysokie prowizje sprzedawcy zmuszeni są do kombinowania, żeby ciąć koszty działalności. Mam nadzieję, że to się szybko zmieni.

  • Aktualne opłaty okołokartowe w bankach on November 9, 2012 at 10:22 pm

  W ostatnim czasie parę banków: PKO BP, Bank Zachodni WBK oraz Millennium Bank podniosło opłaty okołokredytowe. Boje się, że jest to efekt zapowiadanych obniżek interchange i co za tym idzie mniejszych wpływów do kasy bankowej. Ja mam rachunek w ING Banku Śląskim. Nie wiecie może czasem jak to tej kwestii ustosunkował się ten bank?

  Merlin/Gryfino

  • Nowe opłaty za karty debetowe w ING on November 9, 2012 at 10:24 pm

  Obniżka opłaty interchange(celowe dostosowanie jej do poziomu unijnego) mocno namiesza na rynku płatności dokonywanych kartami. Banki powoli dyskontują tą informacje. ING Bank Śląski zwalniał klientów z opłaty za użytkowanie karty, jeśli dokonali oni transakcji bezgotówkowych na co najmniej 100 zł. Od 29 grudnia ten limit zostanie podniesiony do 200 zł!

  Adam44 z Bydgoszczy

  • Oszczędne korzystanie z karty kredytowej on November 9, 2012 at 10:25 pm

  Podaję kilka wskazówek jak mądrze korzystać z kart kredytowych:
  – nie powinno się wypłacać kartami kredytowymi gotówki z bankomatów, z racji kolosalnych prowizji
  – staranne pilnowanie okresu bezodsetkowego
  – nie dopuszczać do zaległości na kartach
  – szukać kart ze zwolnieniami za obsługę

  KocioKocio/Katowice

  • ile kosztuje płacenie kartą w internecie on January 12, 2013 at 5:53 pm

  Czy jeśli chcę zapłacić za zakupy internetowe kartą kredytową to są za to jakieś dodatkowe opłaty? Potrzebuję kupić coś na allegro i tam jest opcła zapłać kartą kredytową. Dla mnie to wygodne rozwiązanie bo mam jeszcze troszkę zapasu debetu na karcie i zresztą po to są karty debetowe, ale boję się czy nie ma tam jakiś nie przewidzianych, dodatkowych opłat, które wyjdą dopiero za jakiś czas na wyciągu z konta.

 1. Już niebawem prowizję pójdą w dół. Niektóre firmy już obniżyły znacząco stawki prowizji.

Leave a Reply