Takie tematy nas interesują

Ile kart kredytowych mają Polacy?

Coraz mniej aktywnych rachunków. Informacja ta dotyczy kart kredytowych. Liczba aktywnych rachunków tego produktu sukcesywnie spada. Proces ten rozpoczął się już w 2009 roku, jednak posuwał się bardzo powoli. Duży spadek zaczął być widoczny w od grudnia 2011 do maja 2012.

W ostatnim czasie spadek aktywności kart dotyczy nie tylko tych, których limit nie został przedłużony na następny okres, ale także kart czynnych. Czyli takich, które w momencie badania miały czynny limit kredytowy.  Główny ekonomista BIKu sądzi, że obecny trend nie jest wynikiem zamykania przez banku nieaktywnych kart, a wynika wyłącznie z mniejszej liczby nowych umów na karty. „Różnica w ich zawieraniu ściśle koresponduje ze spadkiem liczby czynnych rachunków”- mówi Andrzej Topiński.

BIK przeanalizował kredytobiorców z plastikiem w portfelu i z tej analizy wynika, że:

– posiadaczami kart kredytowych jest 4,9 miliona osób a w ich portfelach znajduje się łącznie 6,7 mln kart.
– w związku z tym średnio na osobę przypada prawie 1,4 umowy.
– te osoby, które mają średnio około 5 kart kredytowych w portfelu mają niewielki udział w strukturze kredytobiorców, bo tylko 0.8%.

A przecież jest to grupa licząca 25,8 tys osób ze 150 tysiącami rachunków!

– REKORD w ilości posiadanych kart wynosi 32 sztuki! A łączny ich limit wynosi 904 tysiące złotych!
– średnio limit na karcie wynosi około 4800 zł dla tych, którzy mają tyko jeden plastik.

  • Która karta kredytowa jest najlepsza? on October 1, 2012 at 7:04 am

  Banki oferują różne karty kredytowe… złote, srebrne i różne inne. Szczerze mówiąc nie potrafię ich odróżnić od siebie. Wiem, że różnią się limitami, ale to przecież zależy od indywidualnej zdolności kredytowej. Gdzie więc mogę znaleźć najciekawszą ofertę?

  • czy kartę kredytową można spłacić bez odsetek? on October 9, 2012 at 9:39 am

  Słyszałem, że w kartach kredytowych istnieje jakiś okres bezodsetkowej spłaty, który zazwyczaj trwa 56 dni. Nie wiem, czy dobrze rozumuje-czy to chodzi o to, że w tym okresie możemy spłacić zadłużenie bez naliczania odsetek od kapitału?
  Miki_Mikołajki

  • Co oznacza okres bezodsetkowy w karcie? on October 9, 2012 at 9:41 am

  Okres bezodsetkowy o którym wspomniałeś(56 dni) to czas w którym można korzystać z kredytu w karcie bez oprocentowania. Okres ten należy rozbić na okres rozliczeniowy(przeważnie 30 dni) oraz na tak zwany grace period-26 dni od daty wystawienia wyciągu do terminu wskazanego na wyciągu.
  Cyc_Mieszkowice

Leave a Reply