Linki sponsorowane

Ile kart kredytowych mają Polacy?

Coraz mniej aktywnych rachunków. Informacja ta dotyczy kart kredytowych. Liczba aktywnych rachunków tego produktu sukcesywnie spada. Proces ten rozpoczął się już w 2009 roku, jednak posuwał się bardzo powoli. Duży spadek zaczął być widoczny w od grudnia 2011 do maja 2012.

W ostatnim czasie spadek aktywności kart dotyczy nie tylko tych, których limit nie został przedłużony na następny okres, ale także kart czynnych. Czyli takich, które w momencie badania miały czynny limit kredytowy.  Główny ekonomista BIKu sądzi, że obecny trend nie jest wynikiem zamykania przez banku nieaktywnych kart, a wynika wyłącznie z mniejszej liczby nowych umów na karty. „Różnica w ich zawieraniu ściśle koresponduje ze spadkiem liczby czynnych rachunków”- mówi Andrzej Topiński.

BIK przeanalizował kredytobiorców z plastikiem w portfelu i z tej analizy wynika, że:

– posiadaczami kart kredytowych jest 4,9 miliona osób a w ich portfelach znajduje się łącznie 6,7 mln kart.
– w związku z tym średnio na osobę przypada prawie 1,4 umowy.
– te osoby, które mają średnio około 5 kart kredytowych w portfelu mają niewielki udział w strukturze kredytobiorców, bo tylko 0.8%.

A przecież jest to grupa licząca 25,8 tys osób ze 150 tysiącami rachunków!

– REKORD w ilości posiadanych kart wynosi 32 sztuki! A łączny ich limit wynosi 904 tysiące złotych!
– średnio limit na karcie wynosi około 4800 zł dla tych, którzy mają tyko jeden plastik.

3 thoughts on “Ile kart kredytowych mają Polacy?”

  1. Banki oferują różne karty kredytowe… złote, srebrne i różne inne. Szczerze mówiąc nie potrafię ich odróżnić od siebie. Wiem, że różnią się limitami, ale to przecież zależy od indywidualnej zdolności kredytowej. Gdzie więc mogę znaleźć najciekawszą ofertę?

  2. Słyszałem, że w kartach kredytowych istnieje jakiś okres bezodsetkowej spłaty, który zazwyczaj trwa 56 dni. Nie wiem, czy dobrze rozumuje-czy to chodzi o to, że w tym okresie możemy spłacić zadłużenie bez naliczania odsetek od kapitału?
    Miki_Mikołajki

  3. Okres bezodsetkowy o którym wspomniałeś(56 dni) to czas w którym można korzystać z kredytu w karcie bez oprocentowania. Okres ten należy rozbić na okres rozliczeniowy(przeważnie 30 dni) oraz na tak zwany grace period-26 dni od daty wystawienia wyciągu do terminu wskazanego na wyciągu.
    Cyc_Mieszkowice

Leave a Reply