Linki sponsorowane

Ile będą wynosiły stopy procentowe w Polsce

Spadek stóp procentowych – W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej a w związku z tym można się spodziewać obniżenia stóp procentowych. Wszystko na to wskazuje gdyż ostatnie raporty gospodarcze nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii kondycji polskiej gospodarki.

PKB naszego kraju od oczekiwań jakie wobec niego były, a to jest jednoznaczny sygnał tego, że następuje ochłodzenie koniunktury. W drugim kwartale tego roku wzrost zwolnił do 2,4% wobec 3,5% w okresie pierwszego kwartału.

Słabość naszej gospodarki potwierdza także kilka innych czynników. Są nimi między innymi słabe wyniki dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także wzrost bezrobocia do 12,4%.  Indeks koniunktury w sektorze przemysłowym spadł do 47 punktów gdzie spodziewano się go przynajmniej na poziomie 48. A od ponad pół roku nie przekracza on 50 punktów a liczba ta wskazuje właśnie na oddzielenie okresów ożywienia od dekoniunktury.

Rada Polityki Pieniężnej już jutro rozpocznie dwudniowe posiedzenie, a jego skutkiem będzie zapewne obniżenie stóp procentowych. Oczekiwania po obradach są takie, że zostanie ogłoszona obniżka ceny pieniądza o 25 punktów bazowych i wynosić będzie 4,5%. Marek Belka zapowiada sukcesywne obniżanie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. W porównaniu do wciąż wysokiej inflacji taka decyzja nie zadowoli polaków oszczędzających na lokatach bankowych i innych produktach proponowanych przez te instytucje.

7 thoughts on “Ile będą wynosiły stopy procentowe w Polsce”

 1. Podstawowe stopy procentowe ustalane przez NBP(stopa referencyjna, stopa lombardowa, stopa depozytowa oraz stopa redyskonta weksli) to narzędzia polityki monetarnej. Banki komercyjne działające w Polsce ustalają oprocentowanie udzielanych kredytów klientom właśnie na podstawie stopy referencyjnej. Zatem każdorazowa zmiana tej stawki in plus/in minus przez RPP wpływa na wysokość płaconej przez nas raty kredytowej

  Ziomek_Wrocław

 2. Media od paru dobrych tygodni pocieszały kredytobiorców, że RPP obniży stopy procentowe. Wszystko wskazywało na to, że obniżka zostanie wprowadzona już na październikowym posiedzeniu RPP. Nic z tego! Stopy pozostały na tym samym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej złagodzi politykę pieniężną jeśli w najbliższych miesiącach potwierdzą się złe dane dotyczące polskiej gospodarki: spowolnienie wzrostu gospodarczego, spadek produkcji i sprzedaży detalicznej, rosnąca stopa bezrobocia. RPP musi się jeszcze utwierdzić w przekonaniu, że wyhamowała inflacja…..

  Kwaśny_Jastrowie

 3. Moim skromnym zdaniem RPP powinna obniżyć stopy procentowe już teraz! Trzeba jakoś ruszyć tą gospodarkę. W ostatnim czasie dane gospodarcze były trochę zamylone. PKB rosło między innymi dzięki inwestycjom realizowanym na potrzeby EURO 2012. Bezwzględnie należy obniżyć koszty kredytowania w Polsce, by firmy mogły ruszyć z inwestycjami. Tylko takie realne działania poprawią stan naszej gospodarki.

  Troll-Myszków

 4. Czy można jakoś wyliczyć wcześniej jak będzie wyglądała rata za kredyt hipoteczny gdy rada polityki pieniężnej obniży stopy procentowe np. o 0,25 lub 0,5 pkt procentowych. Albo Jeśli nbp podniesie stopy procentowe o 0,75 lub 1 pkt bazowy? Mam kredyt hipoteczny w złotówkach i miesięczną ratę na dzisiaj równo 2 tys. zł i chętnie pobawię się w takie różne symulacje żeby wiedzieć co mnie w razie czego czeka.

 5. W dniach 6-7 listopada bieżącego roku odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Okaże się, czy od przyszłego roku będziemy płacili mniejsze raty kredytowe. Może macie jakieś przecieki? 😉
  Cyprian/Międzychód

 6. Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe w listopadzie zostaną obniżone. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej swoją decyzję uzależniają od poziomu inflacji-a ta od pewnego okresu zniżkuje. Takie zdanie podzielają też inni eksperci.

 7. To naprawdę zagadka dla nas wszystkich. Bo ja jestem pewien, że obniżą…. Według najnowszych doniesień łączna obniżka stóp procentowych do końca 2012 roku wyniesie 50 punktów bazowych. Nawet sporo biorąc pod uwagę ostatnie poczynania RPP.

Leave a Reply