Takie tematy nas interesują

Gdzie kupię fundusze inwestycyjne? – Dom Maklerski BOŚ Bossafaund

Dom Maklerski BOŚ uruchomił platformę Bossafaund, która umożliwia inwestowanie w fundusze zarządzane przez różne towarzystwa funduszy inwestycyjnych bez opłat dystrybucyjnych. Można zatem uznać, że powstała konkurencja dla Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku i Multibanku.

Najczęściej w swoim banku można zakupić jednostki funduszy, które należą do grupy kapitałowej tej instytucji. Są też wyjątki takie jak Deutsche Bank czy Alior, jak i wspomniany mBank, które nie mają oporów przed sprzedawaniem produktów należących do różnych firm. Wielofunduszowość w Domach Maklerskich nie jest niczym nowym, bo wiele z nich sprzedaje fundusze należące do wielu towarzystw. Co zatem wyróżnia platformę Bossafaund?

Platformę tę wyróżnia to, że jej operator (DM BOŚ) zrezygnował z pobierania jakichkolwiek opłat manipulacyjnych od klientów, którzy zdecydują się na jej użytkowanie. Skoro nie ma żadnych opłat to nie ma tych dystrybucyjnych wynikających z operacji dokonywanych na jednostkach uczestnictwa funduszy. Są to nabycia, umorzenia, konwersje itp. BOŚ rezygnuje z opłat na pewno dla tego aby móc przyciągnąć do siebie sporą rzeszę klientów, którzy lubią inwestować w rynki kapitałowe, a zarobek swój opiera na korzystnych umowach z poszczególnymi TFI. Te dzielą się z DM BOŚ dochodem z tytułu opłaty za zarządzanie funduszem. Póki co oferta Bossafaund jest zdecydowanie mniejsza od tej dostępnej w mBanku, jednak DM BOŚ deklaruje, że będzie się ona z czasem zwiększać. Teraz można wybrać pomiędzy 80 funduszami z siedmiu towarzystw. Dla porównania w mBanku jest to 270 funduszy z 17 TFI.

Jakie jeszcze korzyści płyną z korzystania z nowej platformy Bossafaund? Przede wszystkim na nowej platformie dla klientów udostępniony jest bogatszy zestaw narzędzi, które umożliwiają np. śledzenie statystyk i analizowanie swojego portfela inwestycyjnego. Możliwy jest także dostęp do rachunków: maklerskich zwykłych, maklerskich w ramach IKE, kontraktowego i foreksowego. To co może ujmować ofercie Bossafaund to to, że nie ma możliwości zintegrowania usługi z rachunkiem osobistym, co w mBanku jest osiągalne.
Póki co jest to malutka konkurencja do potentata mBanku w tej kwestii. Jednak inwestorzy powinni mieć powody do zadowolenia ponieważ pojawiła się kolejna możliwość inwestowania w fundusze bez konieczności płacenia za opłaty dystrybucyjne.

    • Czy fundusze inwestycyjne są dobrym sposobem na oszczędzanie? on October 31, 2012 at 2:08 pm

    Najlepiej gdyby na takiej inwestycji można było zarobić krocie, jednak ja takich wymagań nie mam. Wystarczy mi, żeby nie stracić i ewentualnie zyskać trochę powyżej inflacji. Szukam wciąż informacji o różnych sposobach na inwestowanie i próbuję wyciągnąć z tego jakieś słuszne wnioski, które wykorzystam w praktyce.

Leave a Reply