Takie tematy nas interesują

Czy kredyt „Rodzina na Swoim” mogę przenieść do innego banku?

Już na koniec roku 2012 kończy się przyznawanie dopłaty rządowej do kredytu mieszkaniowego. Jego popularna nazwa to oczywiście „Rodzina na Swoim”, program jest tak popularny, że już od 2010 roku skorzystało z niego 100 tysięcy kredytobiorców. Pomimo iż wymogi zaostrzają się to wciąż można znaleźć nieruchomości, które spełniają stawiane wymagania.

Czy mając kredyt w programie „Rodzina na swoim” można go przenieść do innego banku?

Można, jednak nie w każdym momencie, jego spłacania się to opłaca. Najlepiej kredyt przenieść do innego banku, wtedy kiedy skończy się 8-letni okres dopłaty do raty. Program zakłada, że przez 8 lat rząd będzie dopłacał do części odsetkowej raty. Zatem przenosząc kredyt wcześniej po prostu straci się możliwość z dalszego prawa do dopłat.

Jeśli jednak zdarzy się przenieść kredyt „przed czasem” to nie trzeba będzie zwracać dopłat do raty, z których już zdążyło się skorzystać. Bank w którym obecnie spłaca się kredyt, w przypadku przeniesienia spłaci  zobowiązanie i od tej pory obowiązywać będzie po prostu kredyt „standardowy”.

Jednak może zdarzyć się przypadek, kiedy mimo wszystko przeniesienie kredytu z dopłatą, przed upływem 8 lat, będzie opłacalne. Dzieje się tak dlatego, że kilka lat temu niektóre instytucje narzucały wysokie marże dla kredytów z dopłatami. Zdarzało się, że przekraczały one nawet 6%. Jeśli sytuacja finansowa kredytobiorcy poprawiła się i ma on zdolność kredytową w standardowych ofertach bakowych kredytu hipotecznego, to całkiem prawdopodobne, ze refinansowanie „Rodziny na Swoim” będzie korzystne. Wszystko jednak zależy od teraźniejszych promocji, jakie dla klientów zainteresowanych produktem hipotecznym, przygotowały banki.

    • Czy przeniesienie kredytu hipotecznego się opłaca on October 12, 2012 at 11:49 am

    Coraz częściej banki dokonują refinansowania kredytów klientów przychodzących z obcych banków. Przeniesienie kredytu(gotówkowego lub hipotecznego) opłaca się jeśli w każdym przypadku, przy założeniu, że otrzymamy lepsze warunki kredytowe od poprzednich. Obecnie opłaca się przenieść kredyty zawierana w zeszłym roku. Z prostego powodu, aktualne marże kredytowe są niższe niż w ubiegłym roku. Najlepiej jest refinansować razem kredyt hipoteczny z kredytem gotówkowym. Wówczas można naprawdę zaoszczędzić.

    Tygrys/Okonek

Leave a Reply