Takie tematy nas interesują

Co zrobić jeśli ktoś użył mojej karty płatniczej?

Niebawem banko będą musiały się dostosować do ustawy o usługach płatniczych. Mają czas do 24 października, a wiele nowych zapisów w umowach i regulaminach może wspomóc tych, którzy stali się ofiarami oszustw kartowych. Sposobów na kradzież pieniędzy poprzez nieuprawnione użycie karty jest wiele, a nowe przepisy mają chronić zarówno te mniej i bardziej skomplikowane rabunki.

Co zrobić kiedy pieniądze z konta zniknęły, a my nie autoryzowaliśmy żadnej transakcji, która widnieje w historii rachunku? W 46 artykule ustawy jest mowa o tym, że  nieautoryzowane transakcje nie powinny obciążać użytkowników kart, a jeśli bank dopuści do takiej sytuacji to ma obowiązek niezwłocznie zwrócić kwotę tej/tych transakcji.

Oczywiście od tej zasady jest też kilka wyjątków. Jako użytkownicy kart odpowiadamy za nieautoryzowane transakcje do równowartości kwoty 150 euro, jeśli nastąpiły one wskutek:

– utraty lub kradzieży karty,
– przywłaszczenia karty lub nieuprawnionego użycia w wyniku naszej nienależytej staranności w jej przechowywaniu, np. komuś udostępniliśmy kartę.

Odpowiedzialność w pełnej wysokości użytkownik karty poniesie, jeśli dopuści się do nieautoryzowanej transakcji świadomie lub wyniku niedbalstwa w wypełnianiu obowiązków posiadacza karty a są nimi:

– korzystanie z karty zgodnie z umową
– niezwłoczne zgłaszanie utraty karty, jej kradzieży czy nieuprawnionego użycia
– ochrona zabezpieczeń karty i odpowiednie jej przechowywanie, w tym nieudostępniane osobom trzecim

Kolejnym bardzo ważnym zapisem w ustawie jest przeniesieniu ciężaru dowodu na dostawcę. Oznacza to, że jeśli twierdzimy, że dana transakcja nie była przez nas autoryzowana, to właśnie bank musi dociec prawdy i zebrać materiał dowodowy. Jeśli nie będzie chciał zwrócić pieniędzy to musi udowodnić, że dana transakcja była autoryzowana przez nas i że została wykonana prawidłowo. Dowody te nie mogą opierać się jedynie na samym fakcie istnienia transakcji np. w historii rachunku, bo jak ustawa wspomina sam fakt użycia numeru PIN nie jest wystarczającym dowodem, jeśli użytkownik zaprzecza dokonania transakcji. Jak będzie wyglądało rozstrzyganie spornych sytuacji to pokaże przyszłość. W wielu przypadkach może dojść do rozstrzygania sprawy przez sądy.

  • Gdzie zgłosić utratę karty bankomatowej? on October 5, 2012 at 6:56 pm

  Kiedy zgubimy portfel lub samą kartę debetową to ten fakt należy bezwzględnie zgłosić w banku. Istnieją nawet odpowiednie linie telefoniczne do zastrzeżeń kart w banku, który ją wydał. Mało kto wie, że zgłoszenie utraty karty debetowej można zgłosić także w obcym banku.

  Kamil/Ostrówki

  • Jak chronić kartę zbliżeniową? on October 5, 2012 at 6:57 pm

  Słyszałem, że cyber złodzieje mogą wykraść nasze dane przy okazji dokonywania zakupu kartą zbliżeniową. W Internecie pojawiły się nawet specjalne etui do kart płatniczych, które zakłóca działanie szpiegowskich programów.

  Marek_Giżycko

  • Etui na kartę zbliżeniową on October 5, 2012 at 6:58 pm

  Sprawa jest poważna bo nieautoryzowany odczyt danych może przynieść nam duże straty finansowe. Słyszałam, że dane odczytane z kart PayPass wystarczą na dokonanie zakupu w sklepie internetowym!nie wiem czy to jest prawda, ale przyznam się, że kupiłam już etui antykradzieżowe na Allegro. Koszt ok. 20 zł!Jestem teraz spokojniejsza jak kupuje coś w sklepie zbliżeniowo….

  Anitka_Oleśnica

  • Czarek_Ostrow on October 20, 2012 at 11:54 am

  Zerknijcie na te dwa filmy one chyba wszystko wyjasniaja jaka jest sytuacja… szczegolnie ten drugi

  httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZKpEY4lRz9A

  httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AGWFryVh_oE

Leave a Reply