Takie tematy nas interesują

Co lepsze kody SMS czy token? – płatności internetowe Bank BGŻ Optima

Bank BGŻ Optima wyszedł naprzeciw swoim klientom i uruchomił możliwość zatwierdzania transakcji internetowych kodami SMS. Do tej pory klienci mogli korzystać z tokenów, jednak część z nich zarzekała na takie rozwiązanie.

Jakie są najpopularniejsze metody zatwierdzania transakcji internetowych?

– kody SMS
– token (urządzenie)
– token GSM (aplikacja w telefonie)
– kody z hasłami jednorazowymi TAN

W większości banków stosuje się SMS-y z hasłami jednorazowymi do potwierdzania przelewów czy innych transakcji dokonywanych w sieci. W momencie realizowania czynności, w czasie rzeczywistym przychodzi sms z odpowiednimi cyframi, które należy wprowadzić w wyznaczone pole. W taki sposób „podpisuje się” pod daną transakcją. Jest to bardzo wygodna forma zabezpieczenia, ponieważ zazwyczaj telefon nosimy przy sobie. Nie służy on już tylko do dzwonienia, a także do wykonywania innych ważnych czynności. Zatem przeważnie nie wyobrażamy nie mieć go w swojej kieszeni czy torebce.

Czy token jest mniej wygodny? Wielu klientów twierdzi, że tak ze względu na to, że trzeba go nosić ze sobą aby dokonać transakcji w systemie bankowości elektronicznej. Jest to bezpieczniejsza forma zabezpieczenia, jednak rzadziej stosowana. Działa on na zasadzie generowania cyfr w czasie rzeczywistym, przypisany on jest do osoby i w ten sposób wpisując liczby w odpowiednim czasie „podpisujemy” transakcję. Token to zazwyczaj małe urządzenie, wielkości pendriva. Jednak spotykany jest już także w formie aplikacji telefonicznej. Oba działają tak samo.

Najstarszą formą uwierzytelniania transakcji internetowych są tzw. karty zdrapki z kodami (TAN). W niektórych bankach jeszcze stosuje się takie zabezpieczenia. Bank wysyła klientowi kody, które przy każdej transakcji trzeba zdrapać z odpowiednich pól i wpisać. Kiedy karta zdrapka się skończy to bank dosyła kolejną.

Banki starają się zadowolić swoich klientów jeśli chodzi o bankowość internetową. Wiadomo, że liczy się wygoda i łatwość obsługi. Zatem największą aprobatą klientów cieszą się właśnie kody wysyłane za pomocą SMSów. Część banków daje swoim klientom możliwość wyboru zabezpieczenia pomiędzy kilkoma opcjami. Takie rozwiązanie jest ciekawe, bo można wypróbować kilku sposobów i pozostać przy najwygodniejszym dla samego siebie.

    • lista kodów jednorazowych, czy kody SMS on October 29, 2012 at 7:43 pm

    Zakładałem konto w PKO BP i do potwierdzania transakcji internetowych dostałam w pakiecie kartę plastikową/zdrapkę z kodami jednorazowymi. Wiem, że mogę zmienić ta listę na specjalne kody SMS przysłane w chwili wykonywania transakcji. Co jest praktyczniejsze i bezpieczniejsze?

    • Kody SMS w przelewach bankowych on October 29, 2012 at 7:43 pm

    Ze względów bezpieczeństwa obydwie formy potwierdzania transakcji są na jednakowy poziomie. Natomiast jeśli chodzi o wygodę to lepiej zamienić listę jednorazowych kodów na potwierdzenia SMS.

Leave a Reply