Takie tematy nas interesują

Co grozi za nieterminowe spłacanie rat kredytu

Opóźnienia w spłacie kredytu – mogą Cię sporo kosztować. Już samo zaciągnięcie pożyczki dużo kredytobiorcę kosztuje. Wiadomo, bank, czy inna instytucja np. pozabankowa naliczy tak zwane opłaty manipulacyjne. Prowizja za udzielenie, koszty ubezpieczenia, opłata za obsługę rachunku kredytowego itp. Na szczęście zazwyczaj te koszta wliczone są w kwotę raty dla wygody spłacającego, być może dlatego nie odczuwa się ich aż tak bardzo, choć są to nie małe kwoty.

Zdecydowanie więcej może kosztować nieterminowe spłacanie rat. Kiedy to nastąpi koszty lawinowo narastają. Instytucje finansowe mają swoje procedury odzyskiwania pożyczonych pieniędzy. Jedne działania kosztują mniej, a inne więcej. Od nitki do kłębka, zwykło się mawiać. I tak zaczynając np. od sms z przypomnieniem można skończyć na wizycie windykatora. Czy opłaca się aż tak długo zwlekać z ratą? Zdecydowanie nie, bo koszta z tym związane mogą nas przyprawić o ból głowy!

Oczywiście każdemu z jakiejś przyczyny może zdarzyć się nieterminowa spłata… Czasami to zwykłe zagapienie, bądź niewystarczająca kwota na koncie do zrealizowania zapłaty. Jeden wyskok ze strony kredytobiorcy to jeszcze nie kłopot, ale kiedy staje się to nagminne bądź niespłacone raty ciągną się miesiącami, wtedy lepiej skontaktować się z bankiem niż unikać obowiązków.
W jakiej kolejności zazwyczaj bank kontaktuje się z nieobowiązkowym kredytobiorcą? I za jakie czynności nalicza sobie dodatkowe opłaty? Są to najczęściej:

– sporządzenie i wysłanie zawiadomienia o zaległości w spłacie, tzw. MONIT (taki kosztuje około 15 zł)
– Sms do klienta w sprawie opóźnienia (bywa, że nic nie kosztują, czasem są za stawkę naliczaną przez operatora, bądź wg. tabeli banku)
– Telefon interwencyjny w spawie opóźnienia w spłacie ( koszta około 10 zł.)
– Interwencyjna wizyta bezpośrednio u klienta w domu (koszt około 50 zł – niezależnie czy klient w domu jest, czy nie)

Oczywiście podane koszta są orientacyjne ponieważ każdy bank ma swoje własne tabele opłat i prowizji, jednak nawet sumując te podane wyżej łatwo wywnioskować, że czasem przewyższą one kwotę raty.

  • spóźniłem się z ratą kredytu - co teraz? on September 30, 2012 at 5:12 pm

  Czy coś jeszcze może mi grozić niż to co napisaliście powyżej jeśli zalegam ze spłatą raty ok 2 tygodnie? W poniedziałek wszystko już zostanie uregulowane na zero, ale boję się czy nie będzie z tego powodu jakiś większych konsekwencji. Ja zawsze lubię mieć wszystko pospłacane w terminie i na czas, ale tym razem miałem awaryjną sytuacje i nie planowany poślizg z wpływami na moje konto.

  • mam opóźnienia w spłacie rat on October 1, 2012 at 7:37 am

  Mam podobny problem i zastanawiam się, czy nie znajdę się w bik wśród tych “złych” kredytobiorców. Spóźniłem się o blisko miesiąc, ale już uregulowałem należności. Gdzie mogę sprawdzić czy jestem na jakiejś czarnej liście?

  • Co grozi za nieterminowe spłacanie kredytu? on October 9, 2012 at 9:44 am

  Mam zaległości w banku tzn. od ponad 60 dni i nie wiem czego tak naprawdę mam się spodziewać. Nie zgłosił się do mnie żaden komornik. Nie wiem czy mam się bać, czy płakać?jak w tego typu sytuacjach postępują banki?

  Przemo_Przemków

  • Kiedy kredyt trafia do firmy windykacyjnej? on October 9, 2012 at 9:45 am

  Z tego co wiem, to po 60 dniach bank wpiszę cię do Biura Informacji Kredytowej. Teraz powinieneś spodziewać się ponagleń i pism z banku!(dziwne, że jeszcze nie otrzymałeś żadnego pisemka bankowego). Kiedy nie będzie żadnego odzewu z twojej strony to bank sprzeda dług firmy windykacyjnej! W ostateczności zajmie się długiem komornik!

  Sidney_Polkowice

  • nieterminowe spłaty rat a bik on October 15, 2012 at 12:44 pm

  Czy za spóźnienia w spłacaniu rat za jakiś kredyt trafia się do bik? Czy jest róznica czy spóżnia się ktoś z ratami za kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny czy wszystko zamiatane jest do jednego worka i za jakieś tam spóźnienie jest się już tak zwanym bikowcem? Po jakim czasie za spóźnienie z ratą trafia się z negatywnym wpisem do bik? Mam ostatnio trochę problemów i potrafię się spóźnić tydzień lub dwa z ratą więc jest to dla mnie bardzo wazna kwestia ponieważ za nic w świecie nei chciałbym trafić z negatywną opinią do biku.

Leave a Reply