Takie tematy nas interesują

Czy kasy SKOK Stefczyka są bezpieczne?

SKOK – i pod nadzorem KNF. 27 października tego roku ma wejść w życie ustawa, którą w dniu dzisiejszym posłowie przyjęli. Nowelizacja dotyczy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych, popularnie nazywanymi SKOKami. Nowelizację przyjęto niemal jednogłośnie gdyż za było 431 posłów i tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Niebawem SKOK-i będą podlegały nadzorowi KNF-u zatem będą musiały się dostosować do obowiązujących przepisów dotyczących m.in.:

– ustawy o kredycie konsumenckim,
– ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
– ustawy o Narodowym Banku Polskim  i zapisami związanymi z Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego

Nowelizacja ustawy obejmuje też tworzenie nowych kas – pod koniec października to KN będzie udzielać zgody na utworzenie SKOKU i zatwierdzać jego statut. Co najważniejsze to nowy obowiązek nakładany na kasy, tj, posiadanie przez nie funduszy własnych dostosowanych do rozmiaru prowadzonej przez nie działalności.

Co jeszcze zmienia nowelizacja ustawy?

Nowa ustawa wobec SKOKów wprowadza dla nich tzw. współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 5% a także zasadę, zgodnie z którą każdej kasie, niezależnie od posiadanych udziałów w Kasie Krajowej, przysługuje jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej.

  • Nadzór KNF w SKOK on October 12, 2012 at 10:18 am

  Bardzo rozsądne posunięcie Komisji Nadzoru Finansowego. SKOK-i w Polsce rozrosły się obecnie do dużych rozmiarów. Niektóre Kasy mają tylu klientów co średniej wielkości bank w działający w Polsce. Dziwne, że do tej pory nie uporządkowano tych spraw. Całe szczęście, że nic się nie stało ze SKOK-ami w dotychczasowym okresie, bo ludzie potraciliby pieniądze-bez żadnych gwarancji.

  Olek/Rzeszów

  • Kasy Skok są bezpieczne on December 3, 2012 at 9:01 pm

  Może nie jestem jakimś autorytetem w finansach, ale akurat Skoki są bezpiecznymi instytucjami. Będą jeszcze bardziej bezpieczne, bo zwiększy się nad nimi nadzór.
  Pamiętajcie, że to nie jakiś chore AmberGold z oprocentowaniem od razu budzącym wątpliwości.

  • User on April 10, 2013 at 3:04 am

  Ja też nie słyszałem zeby w ostatnich latach jakis skok miał upaść, a tym czasem nowela chce sie wprowadzić przepisy ze skoki z kłopotami moga byc przejmowane przez banki. A niby dlaczego ktos ma przejmowac polski kapitał? Z pewnoscia mozna znalexc inne rozwiazanie.

Leave a Reply