Takie tematy nas interesują

Po co sporządzać biznesplan?

Opracowanie planu biznesowego stanowi niezwykle istotny element na drodze do założenia własnej firmy. Sposób, w jaki dokument ten zostaje przygotowany niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę w realizacji przedsięwzięcia i decyduje o jego powodzeniu.

Biznesplan to jedno z ważniejszych narzędzi pomagających w zarządzaniu firmą. Wiele osób tymczasem nie do końca zdaje sobie sprawę z tego i do tematu podchodzi w taki sposób, jak by to był jeszcze jeden przykry obowiązek, którego należy dopełnić. Faktem jest, że w większości przypadków biznesplan to formalny wymóg w ubieganiu się o pieniądze (wymagają go na przykład banki udzielające kredytów inwestycyjnych).

Niewielu w sumie przedsiębiorców sporządza takie opracowanie na użytek własny. Tymczasem jest to błąd, ponieważ taki plan w ogromnym stopniu pomaga w podejmowaniu biznesowych decyzji. Oznacza to, że jego posiadanie minimalizuje ryzyko podjęcia niewłaściwych decyzji. Przez to natomiast zasadniczo wzrastają szanse na powodzenie przedsięwzięcia.

  • co musi zawierać każdy biznes plan po dotacje on September 24, 2012 at 2:31 pm

  Chcę się starać o dotację na otworzenie restauracji w której oferowane będzie piwo ważone na miejscu. Widziałem już taką knajpę w Szczecinie i chcę żeby u nas w Pile też takie coś było i nie mam pojęcia jak i gdzie można starać się o taką dotację i nie wiem też co powinien zawierać biznesplan, który będzie potrzebny jako załącznik do tego całego projektu. Ja już biznesplan całej inwestycji mam i wiem dokładnie ile będzie kosztował pub z piwem wytwarzanym na miejscu na oczach klienta. Wytwarzanie piwa to skomplikowany proces i całą ta aparatura kosztuje dużo pieniędzy a ja nie chcę brać na to kredytu skoro na podstawie dobrego biznesplanu można dostać dotację która pokryje większość wydatków na taką inwestycję. To ma być taki jakby mały lokalny browar czyli nie wielka wytwórnia piwa, która oferuje sprzedaż od razu na miejscu w restauracji.

  • biznesplan dla firmy on September 25, 2012 at 10:06 am

  Biznesplan jest dość istotnym elementem nie tylko w sytuacji starania się o pożyczkę czy dotację. Warto się trzymać jego założeń, chociażby po to żeby nauczyć się systematyczności i konsekwencji w działaniu – a to jest w biznesie bardzo ważne.
  Kiedyś znajomy otwierał małą pizzerię w Elblągu i dzięki temu że miał sporządzony dobry biznesplan, otrzymał dotację z miasta.

  • Jak się robi biznesplan? on September 26, 2012 at 11:58 am

  Kto mi podpowie jak napisać biznesplan? Muszę go dołączyć do wniosku o dotację, a nigdy takiego czegoś nie pisałam. Czy można to zrobić samemu, czy lepiej jednak wynająć kogoś, kto robi to zawodowo? Podpowiedzcie mi proszę.
  Anka, Kraków

Leave a Reply