Takie tematy nas interesują

Fundusze ETF – inwestowanie pieniędzy na giełdzie dla leniwych

Co to są fundusze ETF i dlaczego są rozwiązaniem dla leniuchów? Trzeba przyznać, że nie tylko dla leniuchów, ale także dla tych, którzy cierpią na wieczny niedoczas, a także dla tych co wątpią w skuteczność zarządzających tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi. Fundusze EFT działają na bardzo prostej zasadzie.

Po prostu odwzorowują one zachowanie wybranych indeksów czy ceny wybranych aktywów (np. surowców). Na polskiej giełdzie obecne są póki co tylko trzy ETF firmy Lyxor. Te ETF naśladują zachowanie indeksów WIG20, S&P500 i DAX. Oznacza to, że inwestujemy na polskim, amerykańskim i niemieckim rynku akcji. A wszystko to bez najmniejszego wysiłku w dobieranie najlepszych spółek do portfela.

Jakie są koszty zarządzania ETF?

ETF są tańsze od tradycyjnych funduszy TFI. W skali roku to zaledwie 0,5%.

Porównanie między TFI a ETF

Ostatnie 12 miesięcy pokazuje, że ETF przyniosło lepsze stopy zwrotu niż fundusze tradycyjne. Stwierdzić to można na podstawie tego, że jednostka ETF Lyxor WIG20 jest droższa o 10,5% w ciągu ostatniego roku. Średnia stopa dla funduszy akcji polskich to 6,95%. Wynik jest jednoznaczny.

  • Czy inwestowanie w WIG20 jest zyskowne? on October 23, 2012 at 3:10 pm

  Wszystko zależy od okresu w jakim proponowane są lokaty strukturyzowane oparte o indeks WIG20. Przykładowo w sierpniu bieżącego roku zakończyła się inwestycja w Multibanku(1,5-roczna Lokata Inwestycyjna Mistrzowski Indeks). Dodam, że była to nieudana inwestycja i klienci otrzymali wyłącznie gwarantowany(zainwestowany)kapitał bez premii. Niestety w okresie inwestycyjnym notowania kontraktów terminowych na indeks WIG20 znalazły się ponad 500 pkt poniżej przedziału zysku lokaty.
  Majsterklepka/Piła

  • Jak inwestować na giełdzie? on October 24, 2012 at 9:45 am

  Od dłuższego czasu przymierzam się do zainwestowania paru złotych na giełdzie, jednak nie wiem jak się za to zabrać, żeby nie zrobić jakiegoś błędu. Czy istnieje jakaś dobra publikacja na ten temat (w internecie czy w formie książkowej), którą możecie polecić takiemu żółtodziobowi jak ja?

  Henryk z Kwidzyna

  • Jarek on May 13, 2013 at 3:20 pm

  ETF jak nabardziej jestem na tak. Niskie koszty, nowoczesny obrot, generalnie tak jak akcjami.

  Nie ma tez co sie ograniczac do GPW, jest caly swiat otwarty i to w polskim jezyku. Do tego polecam dom maklerski dif broker

Leave a Reply