Takie tematy nas interesują

Dotacje unijne na turystykę w Polsce

Biznes turystyczny – Jedną z najbardziej dochodowych branż jest turystyka. Nic więc zatem dziwnego, że wiele osób noszących się z zamiarem uruchomienia własnego biznesu ją właśnie bierze pod uwagę. W naszym kraju turystyka ma charakter rozwojowy, dlatego też możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne.

Dla wielu działających na tej niwie przedsiębiorców niezmiernie pomocne okazały się dotacje z Unii Europejskiej. Dzięki nim funkcjonować zaczęły gospodarstwa agroturystyczne, których usługi cieszą się aktualnie systematycznie rosnącym zainteresowaniem. Biznes turystyczny wymaga sporych nakładów finansowych, ale z drugiej strony jest także dochodowy.

W Polsce w wielu regionach infrastruktura turystyczna nie jest wciąż rozwinięta w należytym stopniu, więc można się wykazać. Trzeba mieć przy tej okazji na uwadze potrzeby klientów – spora część z nich poszukuje miejsc noclegowych w rozsądnych cenach. Nie każdego stać na drogi hotel czy pensjonat. Turystyka to nie tylko noclegi. Nie wolno zapominać o innych opcjach związanych z tą branżą.

  • dotacje na agroturystykę on September 25, 2012 at 10:11 am

  Mam gospodarstwo agroturystyczne pod Opolem i chciałbym rozwinąć swoją działalność. Czy mam szansę otrzymać dofinansowanie unijne na ten cel? Jeszcze się nie dowiadywałem dokładnie, jakie mam szanse, ale chciałbym zasięgnąć chociaż ogólnej informacji na ten temat. Może ktoś wie jak to wygląda w praktyce?

  • Dotacja na ośrodek wypoczynkowy on September 26, 2012 at 10:48 am

  Chciałbym otworzyć w niedalekiej przyszłości mały ośrodek wypoczynkowy. Mam spory kawałek ziemi w okolicach Międzyzdrojów i chciałbym stworzyć tam miejsce, gdzie można przyjechać na wypoczynek. Kilka domków letniskowych, pole namiotowe, sanitariaty, świetlicę i plac do rekreacji. Czy mam szansę otrzymać na to dotację z Unii? Jakie warunki trzeba spełnić?

  • Dotacja na firmę transportową on September 26, 2012 at 10:51 am

  Czy można dostać pieniądze z UE na rozwój firmy transportowej, a dokładniej jej przebranżowienie? Dotychczas zajmowałem się przewozem towarów, a teraz chciałbym kupić busa i wozić ludzi na grupowe wycieczki w Bieszczady. Czy to mieści się jeszcze w działalności turystycznej?

  • Dotacja unijna na konia on September 27, 2012 at 9:04 am

  Podobnie jak jedna z osób powyżej prowadzę agroturystykę i chciałbym wzbogacić swoją ofertę o przejażdżki konne. Ciekawe czy mogę dostać na ten cel jakieś dofinansowanie…

  • jak rozwinąć gospodarstwo agroturystyczne i dostać dotacje on October 15, 2012 at 12:11 pm

  Mam takie małe gospodarstwo agroturystyczne w górach w Kościelisku i chciałbym je jakoś bardziej rozwinąć i rozreklamować. Czy na takie inwestycje jest możliwe dostać z unii europejskiej dofinansowanie lub jakąś bezzwrotną pożyczkę na rozwój gospodarstwa agroturystycznego? Zależy mi bardzo na tym bo moje gospodarstwo jest bardzo ładnie położone i mam sporo pomysłów jak je rozbudować ale potrzebuję na to funduszy, a na kredyt niestety nie mam co liczyć ze względu na zbyt niską zdolność kredytową.

   • Pawel on March 10, 2013 at 11:23 am

   ja zaczynam od poczatku i czy tez mam taki problem chce wlasnie jakos wystartowac z tym biznesem mam stawy i wiele mozliwosci rekreacyjnych ale nie wiem jak zrobic ten pierwszy krok. prosil bym o pare wskazuwek jak by to bylo mozliwe.

  • Dotacje na gospodarstwo agroturystyczne dla rolników on October 22, 2012 at 9:19 am

  Jestem rolnikiem i prowadzę niewielkie gospodarstwo. Wokoło są piękne okolice, lasy i małe jeziorka więc pomyślałem o usługach agroturystycznych. Słyszałem ,że można otrzymać środki albo jakieś wsparcie z Unii Europejskiej na takie usługi agroturystyczne? Nie chce się przekwalifikowywać tylko dodatkowo mieć taką własną agroturystykę i dlatego szukam czy są jakieś dotacje, dopłaty bo podobno można dostać dofinansowanie na prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego na wsi.

   • Dotacje dla osób odchodzących z rolnictwa on October 22, 2012 at 9:22 am

   Wsparcie z UE dla osób zainteresowanych prowadzeniom działalności agroturystycznej funkcjonuje już od paru lat. Skierowane jest przede wszystkim do rolników bądź ludzi odchodzących z rolnictwa, które są grupami w szczególnie trudnej sytuacji, a właśnie jednym z podstawowych warunków uruchomienia potencjalnych sfer zatrudnienia na wsi jest program edukacyjny skierowany do rolników i domowników, którego celem jest ich przygotowanie do prowadzenia działalności agroturystycznej. Trzeba przyznać że agroturyzm jest alternatywą na utworzenie nowego rynku pracy, szczególnie tam, gdzie lokalizacja dotyczy miejsc atrakcyjnie usytuowanych pod wieloma względami, bo nie da się ukryć że atrakcyjność terenu jest czynnikiem decydującym o powodzeniu tego przedsięwzięcia. Głównie realizowane są projekty mające na celu przeszkolenie rolników w prowadzeniu działalności agroturystycznej, przekazaniu wiedzy z zakresu podstaw marketingu i promocji czy też szkolenia z jęz. angielskiego czy niemieckiego. Oprócz kursów typowo agroturystycznych prowadzone są również szkolenia w zakresie kreowania produktu lokalnego oraz sztuki ludowej i rękodzieła.
   Ze wsparcia mogą skorzystać osoby które:posiadają status rolnika/małżonka rolnika lub domownika , (zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników); ukończyły 18 lat oraz zainteresowani są zatrudnieniem w sferze agroturystyki; rolnicy (domownik, małżonek) korzystający ze świadczeń pomocy społecznej lub – rolnicy (domownik, małżonek) nie korzystający ze świadczeń pomocy społecznej lub – rolnicy (domownik, małżonek) zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem lub – rolnicy (domownik, małżonek)posiadający inne zatrudnienie poza gospodarstwem rolnym – z własnej inicjatywy zainteresowane są nabyciem, podwyższeniem lub uzupełnieniem kwalifikacji i umiejętności.

   W tej chwili najwięcej projektów realizowanych jest w ramach Działania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 lub Działania 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 . Projekty realizowane są na terenie całego kraju, a po informację o konkretnych naborach osób do projektów należałoby się udać najlepiej do Regionalnych Ośrodków EFS.

  • Dopłaty z Unii Europejskiej na działalność agroturystyczną on October 23, 2012 at 12:18 pm

  Coraz więcej osób chętnie korzysta z wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych, szczególniej tych, które kuszą pięknym położeniem i dobrą, zdrową kuchnią. Szacuje się ,ze nawet ok. 1-1,5 mln osób w Polsce wybiera taką formę wypoczynku na wsi. Założenie takiego gospodarstwa agroturystycznego jest niewątpliwe wielką szansa dla rolników i ich rodzin lub osób odchodzących z rolnictwa i szukających nowego zawodu. Co więcej, Unia Europejska bardzo chętnie wspiera inicjatywy w zakresie rozwoju przedsięwzięć agroturystycznych stąd możliwość uzyskania wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na tzw.
  Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.
  Rolnik, który zamierza uzyskać wsparcie z funduszy unijnych może ubiegać się po zakończeniu inwestycji o zwrot nawet do 50 proc. wydatkowanych na ten cel środków a maksymalnie wsparcie to może wynieść nawet 100 tys. zł.
  Osobami, które mogą skorzystać z programu są osoby fizyczne ubezpieczone na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik. Instytucją Zarządzającą programem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  Należy również wspomnieć, iż założenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest trudne. Rolnicy, którzy uprawiają ziemię i traktują obsługę turystów jako dodatkowe źródło dochodu nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Powinni jednak zgłosić ofertę do urzędu gminy, aby ten umieścił ją w ewidencji. Zwolnienie z obowiązku rejestracji jest jednak uwarunkowane posiadaniem bazy noclegowej mniejszej niż pięć pokoi, gdy jest ich więcej, to już działalność gospodarcza, która podlega opodatkowaniu.

  • Czy z unii europejskiej mozna uzyskać finanse na rozwój agroturystyki on October 29, 2012 at 1:44 pm

  Czy ktoś pomaga zdobyć fundusze unijne na rozwój agroturystyki na wsiach w Polsce? Ja sam nie jestem w stanie się tym zająć i szukam firmy zajmującej się załatwianiem dotacji z unii europejskiej dla tych którzy chcą zainwestować poważnie w rozwój gospodarstwa agroturystycznego na wsi lub po prostu w urokliwym miejscu nad jeziorem lub morzem. Mam sporo gruntów, które znakomicie się nadają na agroturystykę i jeśli można na to dostać bezzwrotną pożyczkę lub kredyt w postaci dotacji unijnych to bardzo chętnie zapłacę komuś prowizję za załatwienie tej sprawy.
  Andrzej Wałcz

  • Unijne dotacje dla rolników on December 25, 2012 at 5:35 pm

  Specyficzną grupą odbiorców, która może się ubiegać o dotacje unijne są rolnicy. Do nich właśnie w głównej mierze jest adresowany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym zakresie dostępnych jest szereg działań, z których rolnicy mogą korzystać. Ponadto istnieje również opcja w postaci rent strukturalnych. Powyższy program, podobnie zresztą jak i inne, realizowany jest w naszym kraju od 2007 roku. Potrwa to jeszcze do końca 2013 roku – więc w sumie niedługo, dlatego zainteresowane osoby powinny mieć to na uwadze.
  Podstawowym warunkiem, który musi zostać w tym przypadku spełniony jest oczywiście posiadanie gospodarstwa rolnego, przy czym powierzchnia użytków rolnych nie może być mniejsza aniżeli 1 hektar. Rolnik musi się podjąć bardzo wielu zobowiązań, zaś kwota wsparcia jest tu liczona od jednego hektara – maksymalnie może ona wynieść 1800 złotych. Środki są wypłacane jednak wyłącznie wówczas, kiedy wykonane zostaną przez rolnika pewne zadania.
  Przy tej sposobności należy koniecznie wspomnieć o możliwościach, które wspomniany powyżej program stwarza dla młodych rolników. Pod uwagę brane są tu osoby poniżej 40 roku życia. Muszą one również posiadać zawodowe kwalifikacje. Istotne są także i inne czynniki jak chociażby wielkość gospodarstwa oraz czas prowadzenia działalności o charakterze rolniczym (wymagany w tym względzie staż nie może przekraczać 18 miesięcy). Co się zaś tyczy wielkości gospodarstwa, stosowanym odnośnikiem jest przeciętna wielkość gospodarstw na terenie poszczególnych województw.

Leave a Reply