Linki sponsorowane

Dotacje unijne na rozwój firm i przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na szereg projektów obejmujących swoim zakresem szeroki wachlarz instrumentów niezbędnych do rozwoju przedsiębiorstwa pod kątem nowych inwestycji i innowacji. Mogą to być m.in. środki na badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone przez przedsiębiorców, projekty inwestycyjne powiązane z pracami B+R;opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego oraz wdrożenie go do produkcji;wdrożenie własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług;inwestycje w zakresie zakupu lub wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych;pierwsze wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej przedsiębiorcy;inwestycje w sektorze usług nowoczesnych;  uzyskanie ochrony własności przemysłowej;rozwój współpracy elektronicznej między przedsiębiorstwami i wiele jeszcze innych instrumentów istotnych z punktu szeroko rozumianego rozwoju przedsiębiorstwa.

Wsparcie dla przedsiębiorców kierowane jest m.in. w ramach poszczególnych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nadzoruje je Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  w zakresie działania 1.4 Wsparcie projektów celowych,  Ministerstwo Gospodarki  w zakresie Priorytetu III Kapitał dla innowacji, Priorytetu IV Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Priorytetu V Dyfuzja innowacji, Priorytetu VI Polska gospodarka na rynku międzynarodowym oraz  Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w zakresie Priorytetu VIII Społeczeństwo Informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki.

Informacje o zasadach udzielania takich dotacji znajdują się m.in. na stronach internetowych ww. instytucji. Warto również zapoznać się z ofertą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

7 thoughts on “Dotacje unijne na rozwój firm i przedsiębiorstw”

 1. Witam może się trochę późno zabrałem za ten temat, ale szukam dotacji unijnej na rozwój mojej firmy transportowej. Chodzi mi o to, żeby jeszcze „wydrzeć” kasę z unii przed upływem rozdania na lata 2007-2013. Może wiecie w który program unijny można wpisać moją firmę? Przy okazji chciałbym się dowiedzieć, czy czasem do poszczególnych wniosków unijnych nie ma takich samych lub podobnych dokumentów. Zależy mi na czasie i chce wszystko przygotować w ekspresowym tempie!

  Duchu/Bogatynia

 2. Programy unijne prowadzone są przez różne instytucje. Podmioty te ogłaszają nabory wniosków, a także zobowiązane są do przedstawienia wymagań dotyczących niezbędnych załączników. Dlatego dokumenty, które trzeba przygotować będą się różniły w zależności o programu unijnego. Jedno jest pewne….wniosek musi być sporządzony w wersji papierowej i elektronicznej. Do wniosku należy dołączyć załączniki(formatki znajdują się na stronie odpowiedniej instytucji wdrażającej program unijny) wraz z harmonogramem realizacji projektu, biznesplan itp.

  Kajtek/Warszawa

 3. Działanie 8.1- wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej.
  Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać wnioski aplikacyjne od 19 listopada do 14 grudnia bieżącego roku.

  Firma_Szczecin

 4. Witam, wiecie może jaki jest najbliższy konkurs w ramach Innowacyjnej Gospodarki. Raczej tylko z tego Programu Operacyjnego mogę skorzystać, bo moje przedsiębiorstwo zalicza się od średnich firm. Poza tym chyba inne Programy Operacyjne nie są już prowadzone….

  cichy inwestor/Opole

  1. Jest w najbliższym czasie nabór wniosków unijnych na działanie 8.2-dotyczace wdrażania elektronicznego biznesu typu b2b. Konkurs ogłoszono 1 października 2012 roku. Natomiast przyjmowanie wniosków odbędzie się w okresie od 15 października br. do 9 listopada br.

   Arti/Kietrz

 5. Mam kilka piekarni w Szczecinie i chciałbym rozszerzyć swoją działalność najpierw na województwo zachodniopomorskie, a potem nawet na inne miasta w Polsce. Czy mogę liczyć na jakieś dotacje a jesli tak to jaki program unijny może się do tego rodzaju inwestycji nadawać? Pod jaki fundusz ze środków europejskich można podpiąć ewentualne inwestycje w rozwój piekarni a tak naprawdę w otwieranie kolejnych oddziałów czyli generalnie rozbudowę sieci piekarni w Polsce?

 6. Mam dobry pomysł na biznes. Chcę otworzyć firmę, ale nie mam finansów. Na rozkręcenie tego co zaplanowałem potrzeba około 50000 zł.
  Proszę napiszcie mi gdzie mogę się udać po dotacje na otwarcie własnej firmy. Skończyłem niedawno studia i dzięki temu biznesplan jest na najwyższym poziomie pod każdym względem – zatem nie boję się jakiś spraw papierkowych. Potrzebuję tylko ukierunkowania gdzie zacząć.

Leave a Reply