Takie tematy nas interesują

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Środki z Unii na własny biznes – Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego można uzyskać wsparcie finansowe na  utworzenie i funkcjonowanie nowo powstałych firm. Z możliwości tej skorzystać mogą zarówno osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne jak i osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, które jednak nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie takiego dofinansowania. Europejski Fundusz Społeczny w szczególności wspiera  osoby długotrwale bezrobotne, kobiety (szczególnie powracające na rynek pracy np. po urlopach wychowawczych) , osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby po 45 roku życia, osoby zamieszkujące obszary wiejskie. Przy rozpatrywaniu wniosków o dotację na założenie własnej firmy trzeba się liczyć z tym, że jednym z kryteriów jakie będzie trzeba spełnić aby uzyskać takie wsparcie będzie właśnie przynależność d o jednej z wyżej wymienionych grup społecznych.

Środki  z Europejskiego Funduszu Społecznego funkcjonujące w  ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pozwalają również na wsparcie osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Istnieje wtedy możliwość uzyskania wsparcia w postaci doradztwa i szkoleń z zakresu prowadzenia własnej firmy, a także  możliwość otrzymania jednorazowej dotacji w wysokości do 40 000 złotych na uruchomienia firmy.  W szczególnych przypadkach istnieje możliwość sfinansowanie przez 6 lub 12 miesięcy niektórych kosztów działalności firmy (np. opłat ZUS). Dotacje przekazywane są przez instytucje wybierane w drodze konkursów organizowanych przede wszystkim przez wojewódzkie urzędy pracy i do  tych instytucji  powinny zgłaszać się osoby zainteresowane prowadzeniem własnego biznesu.

Co jeszcze może być dofinansowane z dotacji unijnych?

Unia dofinansowuje również szkolenia i doradztwo dla pracowników uczelni i jednostek naukowych, zamierzających rozpocząć własną działalność gospodarczą ( typu spin off czyli przedsiębiorstwo założone w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii, zwykle zależne od organizacji, z której pochodzi jego założyciel – student, absolwent uczelni lub pracownik naukowy uczelni lub instytucji badawczej lub  spin out czyli przedsiębiorstwo założone w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii, zwykle niezależne od organizacji, z której pochodzi jego założyciel .

Informacji na ten temat udzielają głównie punkty konsultacyjne wojewódzkich urzędów pracy.

  • Dotacja na założenie firmy w Urzędzie Pracy on October 9, 2012 at 7:39 pm

  Po zakończonych studiach rok temu(skończyłem Zarządzanie) nie mogę znaleźć pracy w tym pięknym kraju dlatego zamierzam się zgłosić do Urzędu Pracy. Dotychczas łapałem dorywcze prace na umowę zlecenie. Czy nadal istnieje możliwość pozyskania środków pieniężnych z UP na założenie firmy?

  Sajmon_Włocławek

  • 40 tysięcy na start firmy z Urzędu Pracy on October 9, 2012 at 7:42 pm

  Pewnie, że jest taka możliwość. Musisz monitorować ogłoszenia w twoim Urzędzie Pracy. Takie nabory wniosków mogą się odbywać nawet dwa razy w roku. Jest o co walczyć bo 40 tysięcy nie leży na ulicy. Warunek jest jeden; trzeba utrzymać firmę przez co najmniej 12 miesięcy-wówczas nie trzeba będzie zwracać przyznanej kwoty. Wiem też, że Urzędy Pracy wyznaczają limity poszczególnych kosztów rodzajowych. Patrząc na te limity raczej samochodu nie będzie można sfinansować… Jeszcze ważne jest to, że po otrzymaniu wsparcia nie można podjąć żadnej innej pracy zarobkowej przez rok.

  Gucio_Frombork

  • Pomysł na dobry biznes w Internecie on October 9, 2012 at 7:55 pm

  Zamierzam otworzyć biznes internetowy bez dużych nakładów kapitałowych. Chodzi mi o to, żeby wystarczyła na to kwota przyznawana przez Urzędy Pracy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

  Martencja_Płock

  • Pieniądze z unii na założenie sklepu internetowego on October 9, 2012 at 8:08 pm

  Nikt chyba tak łatwo nie sprzeda biznesu na łamach Internetu ;-)ja już mam swoją firmę więc mogę podrzucić ciekawy pomysł. Widzę na mieście, że coraz więcej osób chodzi w koszulkach z nadrukami, których nie znajdziemy w sklepach sieciowych. Może warto pomyśleć o sklepie internetowym. T-shirty z unikalnymi wzorami to jeden z popularniejszych towarów sprzedawanych w Internecie. Tutaj zostawiam pole popisu dla Ciebie. Musisz znaleźć niszę rynkową tzn oryginalne wzory nadruków. Może klient będzie mógł sam projektować wzór za pomocą specjalnej aplikacji na stronie sklepu….
  Przewidywane koszty założenia sklepu internetowego:
  – wynajęcie biura: ok. 1 tys. zł
  – rejestracja domeny internetowej: ok. 100 zł
  – stworzenie strony internetowej sklepu: ok. 3 tys. zł
  – zakup maszyny do nadruków: ok. 11 tys. zł
  – kupno 30 wzorów koszulek(na początek): ok. 3 tys. zł
  – zakup 100 koszulek bez nadruków: ok. 500 zł
  Razem koszty inwestycji: 18 600 zł

  Kazan_Tarnobrzeg

  • Pomoc unijna na założenie skupu grzybów on October 9, 2012 at 8:35 pm

  Ja mam inny pomysł. Można powiedzieć, że na czasie bo chyba okres zbierania grzybów się jeszcze nie zakończył ;-)ale tak na poważnie w przyszłym roku można ruszyć ze skupem grzybów. Zachodnia Europa wykazuje duży popyt na grzyby, a w Polsce nie brakuje amatorów zbieractwa. Co więcej ceny sprzedaży grzybów są dosyć duże. Największy zarobek przypada na grudzień. Wówczas suszone grzyby np. borowiki sprzedają się jak świeże bułeczki.
  Przewidywane koszty:
  – zakup używanego samochodu z agregatem chłodniczym: ok. 20 tys. zł
  – zakup skrzynek na grzyby: ok. 800 zł(100 sztuk)
  – kupno dwóch wag: ok. 1 tys. zł
  – wyposażenie pomieszczenia do składowania i suszenia grzybów: ok. 10 tys. zł
  – inne koszty: 5 tys. zł
  Razem: 36 800 zł

  Grzybek/Grójec

  • jak pozyskać pieniądze na założenie firmy on October 13, 2012 at 8:01 pm

  Mam naprawdę świetny pomysł na własny biznes i tylko do pełni szczęścia brak mi inwestora. Oczywiście chodzi o e-biznes i na stworzenie nowej strony internetowej , ale takiej jakiej nie zrobił jeszcze nikt przede mną. Piszcie coś więcej gdzie dokładnie trzeba się zgłosić i jak napisać poprawnie dobry wniosek o dotację tak żeby go nie odrzucili i żeby przeszedł 🙂 Obiecuję, że jak ten interes ze stroną internetową wypali to tutaj wrócę i się pochwalę.

  • Dofinansowanie unijne działalności gospodarczej on October 30, 2012 at 6:38 pm

  Kto wie jak w ogóle wyglądają te wszystkie dofinansowania dla działalności gospodarczej jesli chodzi o ich wazność? Znaczy jak długo będą te dotacje dostępne i czy one będą zawsze czy tylko przez jakiś czas od naszego wejścia do struktur unii europejskiej? Teraz wygląda wszystko fajnie i rzeczywiście sporo kasy przewidziane jest na róznego rodzaju dotacje ale jak ta sprawa będzie wyglądała za 10, 15 , 20 i więcej lat? Czy znane są już jakieś plany na dotacje na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat naprzód?

  • Wnioski o dotacje – częste błędy on December 26, 2012 at 2:01 pm

  Otrzymanie dotacji unijnej jest uzależnione od wielu czynników, niemniej jednak podstawę stanowi tutaj wniosek. Musi być on dobrze przygotowany (zarówno od strony formalnej, jak i merytorycznej), aby zyskał aprobatę w oczach oceniającej go komisji. Pierwszym etapem jego oceny jest analiza pod kątem formalnym – jeśli w tym zakresie nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości, aplikacja trafia do kolejnego etapu. Wiele wniosków nie przechodzi pozytywnie oceny merytorycznej, a to z uwagi na zawarte w nich błędy.
  Lista popełnianych najczęściej błędów jest dość długa, dlatego też na pewne kwestie trzeba być bardzo wyczulonym. Zdarza się, że występuje brak zgodności w zakresie zakresu merytorycznego projektu i jego celów. Nierzadko też zaplanowane przez podmiot ubiegający się o dotację wydatki są niekwalifikowane – czyli nie ma możliwości uzyskania zwrotu kosztów. Nie zawsze też zgadzają się wskaźniki – inne są we wniosku, a inne w studium wykonalności projektu. Bywa, że i kwota o jaką zabiega wnioskodawca jest źle podana.
  Wspomnieć też trzeba o licznych błędach mających charakter rachunkowy. Są również przypadki, że wniosek zostaje odrzucony z tego powodu, iż autor nie określił trafnie grupy docelowej. Ważne jest również to, aby struktura projektu była dobrze zaplanowana oraz adekwatna do działań, które zostały ujęte we wniosku – w przeciwnym wypadku nie uzyska on aprobaty. Jak więc zatem widać, naprawdę sporo jest takich obszarów, gdzie nietrudno o pomyłkę dyskwalifikującą aplikację.

  • Marek on January 16, 2013 at 11:00 am

  Innowacyjne pomysły warto zgłaszać do Fundacji Nowe Technologie..tu można znaleźć szczegóły fundacjanowetechnologie.pl/inkubator. Na oryginalną firmę można otrzymać nawet 800 tys zł. Nie przegapcie takiej szansy! Do 28.02.13 wyślijcie swój projekt

Leave a Reply