Takie tematy nas interesują

Dotacja na działalność gospodarczą dla osoby fizycznej

Osoby fizyczne, zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą, powinny koniecznie zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Z tej formy dofinansowania mogą skorzystać osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie co najmniej 1 roku przed złożeniem wniosku o dotację.  W ramach takie dotacji można otrzymać nawet do 40 tys. zł, warunkiem jest jednak aby działalność założona w ramach dofinansowania miała charakter pozarolniczy oraz nie związany z transportem. W przypadku rolników prowadzących działalność rolniczą należy zastosować dodatkowy warunek dostępu do projektu, polegający na zapewnieniu, że dana osoba ubiegając się o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości podejmie działalność gospodarczą w sektorze pozarolniczym, niezwiązanym z produkcją roślinną lub zwierzęcą. Jednocześnie, powyższy warunek nie wyklucza możliwości dalszego ubezpieczenia w KRUS Uczestnika Projektu, po spełnieniu wymogów określonych w art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291, z późn. zm.).

Każda osoba starająca się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi przejść przez 2 etapy.

Pierwszy etap to wstępna rekrutacją osób zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej przez instytucję udzielającą dotacji  i polega on na ocenie między innymi wiedzy i  zaangażowania oraz doświadczenia osób, które się o takie środki  ubiegają. Etap ten ma zapewnić wybór najlepszych pomysłów, a  wybrane osoby uzyskają następnie
wsparcie szkoleniowo – doradcze o charakterze podstawowym ( działania informacyjne z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych) oraz pomoc szkoleniowo – doradczą obejmującą między innymi zasady pisanie biznes planów oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Szkolenia przewidziane są na ok. 40 godzin lekcyjnych, natomiast doradztwo to  ok. 7 godzin lekcyjnych.

Zasadą szkoleń jest między innymi założenie iż Każda osoba uczestnicząca w takim szkoleniu stworzy własny biznesplan, który zostanie oceniony przez specjalnie powołaną Komisję Oceny Wniosków, ustanowioną przez konkretną instytucję udzielającą dotacji.
Oczywiście najlepsze biznesplany otrzymają dofinansowanie.

Drugi etap przedsięwzięcia polega na udzielaniu pomocy osobom, które po otrzymaniu informacji o możliwości przyznania dofinansowania zarejestrują działalność gospodarczą.
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum rok czasu.  Ponadto projektodawca ma prawo monitorować działalność gospodarczą finansowaną ze środków unijnych w celu zapewnienia trwałości projektu nawet po obowiązku roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoba fizyczna, zainteresowana założeniem działalność gospodarczą powinna zgłosić się do podmiotu znajdującego się na liście instytucji udzielających dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Instytucje te wskazane są na stronach internetowych poszczególnych Instytucji Pośredniczących poszczególnych województw.

  • dotacje dla biznesu on September 25, 2012 at 9:02 am

  Czy łatwo jest dostać taką dotację? Zależy mi na czasie. Nie chcę go tracić stojąc w kolejkach, załatwiając jakieś zaświadczenia i inne papiery i odpowiadając na miliony dziwnych pytań, na które nie znam odpowiedzi. Niby likwiduje się biurokrację, a okazuje się, że ta unijna jest dużo gorsza od tej polskiej sprzed lat.

  • Dofinansowanie działalności gospodarczej on September 26, 2012 at 9:38 am

  Kiedyś myślałem o założeniu działalności gospodarczej i dotacji na ten cel. Niestety będąc w odpowiednim urzędzie trafiłem albo na niekompetentną osobę, albo na jej zły humor. Pani urzędniczka stwierdziła, że w ogóle nie ma sensu się starać, bo nic się nie opłaca… a w ogóle to trzeba milion papierów i wszystko jest bardzo skomplikowane… i tak dalej. Była tak przekonująca, że odpuściłem sobie własny biznes.

  • Dotacja na kiosk ruchu on September 26, 2012 at 10:32 am

  Czy chcąc otworzyć kiosk Ruchu, Kolportera lub innej firmy zajmującej się tego typu działalnością, mam szansę na otrzymanie dotacji? Jak to wygląda w przypadku franczyzy? Czy mam taką możliwość czy muszę koniecznie planować własną niezależną od jakiejkolwiek sieci działalność handlową?

  • pomoc na otwarcie działalności gospodarczej on September 29, 2012 at 10:47 am

  chcę w końcu otworzyć własną działalność gospodarczą, a dokładnie firmę internetową, która zajmuje się robieniem stron internetowych na własny użytek. Chcę mieć własny e-biznes czyli strony internetowe zarabiające na reklamach dzięki temu że mają duże odwiedziny. Czy można gdzieś uzyskać pomoc na założenie takiej firmy w postaci takiej jak dofinansowanie lub bezzwrotna dotacja unijna? Czy na e-biznes i firmy internetowe też są przewidziane dotacje unijne i jakieś fundusze przeznaczone na dofinansowanie a jeśli tak to gdzie się zgłaszać po takie dotacje i jak składa się o nie wniosek?

  • dopłaty na działalność gospodarczą dla rolników on September 30, 2012 at 4:16 pm

  Prowadzę gospodarstwo rolne i mam 50 h ziemi ornej. Chcę też założyć dodatkową działalność gospodarczą i powrócić do czegoś co już kiedyś robiłem czyli otworzyć dużą fermę świń i od razu masarnię. Kto mi powie gdzie się idzie i czy na taki biznes rolniczy też przysługują jakieś dotacje i dofinansowanie z Unii? Ja wychodzę z założenia , że jeśli na coś są dostępne dotacje unijne to trzeba je brać ile tylko można więc mam prośbe o pomoc i wytłumaczenie mi jak w ogóle wyglądają dopłaty z funduszy unijnych dla rolników w Polsce którzy chcą mieć własną firmę i właśnie świńską fermę lub na przykład hodowlę kur na jaja albo hodowlę bydła (krów) na mięso.

   • Michal on April 13, 2013 at 7:12 pm

   Witam
   udało Ci sie dowiedzieć czegoś w sprawie dofinansowania dla Rolników na Krusie chcących otworzyć działalność gospodarczą

  • instytucje załatwiające dotacje z unii on November 2, 2012 at 10:44 am

  Czy otrzymanie dotacji jest bardzo trudne? Czy muszę spełnić jakąś nieskończoną ilość różnych wymagań, formalności itp.? Chętnie skorzystałbym z takiej formy pomocy dla firm, bo planuję otworzyć małą firmę usługową w Krakowie, a nie posiadam wystarczającej ilości pieniedzy, w kredyty też nie chciałbym się wpędzać, zwłaszcza że w biznesie nigdy nie ma pewności co do przyszłości… zwłaszcza na samym starcie.

  • Kamil on December 16, 2012 at 6:24 pm

  Witam mam 27 lat skończyłem studia wyższe mgr. szukałem pracy w kierunku nie niezlanym otworzyłem działalność gospodarczą transport krajowy i międzynarodowy prowadzę działalność prawie 2 lata , posiadam 2 samochody dostawcze do 3, 5 tony, jeden mam w kredycie a drugi użyczony na firmę. Mam dużo pracy na te dwa samochody po EU ale się boję gdy jadą w trasie ponieważ są to starsze samochody mam kierowców którzy chcą jeździć i mają doświadczanie ale nie jestem w stanie zatrudnić kierowców na stałe bo co zarobię to przeznaczam na naprawy samochodów i bardzo często jeżdżę sama i sam załatwiam frachty czyli spedycja mam takie pytanie czy jest możliwość uzyskania dotacje z EU na Lessing nowych samochodów dostawczy do 3, 5 tony. P.S. Bardzo chcę pracować i dać prace dla innych a nie jestem w stanie, bo mam już starsze samochody, który się często psują i pochłaniają mój prawie cały zarobek starcza mi ledwo, co na opłacenie wszystkiego.

Leave a Reply