Takie tematy nas interesują

Co to jest kredyt technologiczny?

Podstawowym problemem sektora przedsiębiorczości w zakresie wdrażania nowych, innowacyjnych technologii jest utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania oraz niewystarczające środki własne. Dlatego też, wychodząc naprzeciw barierom i potrzebom tego sektora, stworzono w ramach programów unijnych instrumenty pozwalające przeciwdziałać zdiagnozowanym problemom.

Kredyt technologiczny  jest bardzo atrakcyjną formą pozyskiwania przez przedsiębiorców funduszy na realizację inwestycji technologicznych,  charakteryzujących  się wysokim poziomem innowacyjności. Przedsiębiorcy mogą starać się o kredyt technologiczny w ramach Programu Operacyjnego  Innowacyjna Gospodarka (Działanie 4.3) .   Uzyskać go można na zakup i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są znane na świecie nie dłużej niż 5 lat. Celem udzielania takiego kredytu jest wsparcie inwestycji w zakresie wdrażania nowych technologii poprzez udzielenie przedsiębiorcom  kredytu technologicznego z możliwością jego częściowej spłaty ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie tzw. premii technologicznej. Kredytu technologicznego udzielają współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego banki komercyjne, natomiast wypłaty tzw. premii technologicznej dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt technologiczny staje się coraz bardziej popularną formą wsparcia dla miko, małych i średnich przedsiębiorstw. Skorzystało z niego już ponad 4oo firm, a projekty które uzyskały wsparcie realizowane są przez najbardziej innowacyjne polskie przedsiębiorstw, takie jak np.  firma VIGO System, która dzięki kredytowi technologicznemu będzie mogła uruchomić nowoczesną produkcję elementów z zakresu zaawansowanej technologii.

Proces dofinansowania własnej lub nabytej nowej technologii wygląda w następujący sposób:

Przedsiębiorca za pośrednictwem banku komercyjnego (kredytującego), składa do Banku Gospodarstwa Krajowego  wniosek o dofinansowanie, a dokładnie wniosek o przyznanie premii technologicznej), do którego jednocześnie załącza warunkową umowę kredytu technologicznego lub promesę kredytu technologicznego. Bank Gospodarstwa Krajowego  przyznaje przedsiębiorcy  promesę premii technologicznej, na podstawie której banki komercyjne udzielają kredytu technologicznego z własnych środków.  Tym samym wypłata premii technologicznej przez Bank Gospodarstwa Krajowego stanowi częściową spłatę kredytu technologicznego zaciągniętego przez przedsiębiorcę  w banku komercyjnym.

  • Które banki udzielają kredyt technologiczny? on October 5, 2012 at 11:10 am

  Witam, mam pytanko odnośnie kredytu technologicznego. Zamierzam przeprowadzić modernizację linii produkcyjnej w mojej firmie i rozglądam się za tanim kredytem technologicznym. Wiem, że jest to program unijny Innowacyjna Gospodarka.

  Przedsiębiorca/Pinczów

  • Banki udzielające kredyt technologiczny on October 5, 2012 at 11:10 am

  Lista banków współpracujących z BGK w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest naprawdę długa:

  1. Bank BPH
  2. BRE Bank
  3. Bank Polska Kasa Opieki
  4. Bank Polskiej Spółdzielczości
  5. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski
  6. Raiffeisen Bank Polska
  7. ING Bank Śląski
  8. Bank Ochrony Środowiska
  9. Bank Handlowy w Warszawie
  10. SGB-Bank S.A. plus zrzeszone Banki Spółdzielcze
  11. Bank Millenium
  12. Alior Bank
  13. Krakowski Bank Spółdzielczy
  14. DZ BANK Polska
  15. Kredyt Bank
  16. Bank Zachodni WBK
  17. Nordea Bank Polska
  18. HSBC Bank Polska
  19. BNP Paribas Bank Polska
  20. Svenska Handelsbanken AB

  Bankier z Warszawy

  • Warunki kredytu technologicznego on October 5, 2012 at 11:11 am

  Myślałem, że jak kredyt technologiczny udzielany jest w ramach programu unijnego to jego warunki są takie same w każdym banku współpracującym z BGK. A jednak kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych-takich jak kredyt inwestycyjny w danym banku.

  Lewy_Płock

Leave a Reply