Fundamenty pod nowoczesną bankowość w Polsce zbudował na początku XXI wieku mBank- który od tej pory działa w całości na zasadzie systemu bankowości internetowej. Realizowanie czynności bankowych bez wychodzenia z domu nikogo dzisiaj nie dziwi. Obecnie wchodzimy w erę bankowości biometrycznej.
Podpis elektroniczny to może nie nowinka technologiczna jednak bardzo ułatwiająca życie kredytobiorcom. Przekonali się o tym klienci Banku Credit Agricole, którzy od pewnego czasu mogą podpisać dokumenty kredytowe bez wizyty w banku. Umowy kredytowe z podpisem elektronicznym przyczyniły się do redukcji kosztów obsługi klientów oraz do przyśpieszenia całej procedury udzielania finansowego wsparcia. System umów kredytowych z podpisem elektronicznym oparty jest o eArchiwum- narzędzie umożliwiające przekształcanie i archiwizowanie dokumentów w postać elektroniczną.
Umowa kredytowa z podpisem elektronicznym w Credit Agricole:
– specjalne wzory umów umieszczone są na stronie internetowej (klient otrzyma niezbędne hasła i loginy)
– klient ma dostęp do umowy kredytowej przez 24 godziny na dobę
– możliwość podpisania tego rodzaju umowy do 3 dni
– WAŻNE: umowa elektroniczna ma taką samą moc prawną jak umowa papierowa
– podpis elektroniczny zabezpieczony jest certyfikatem Szafir
Podpisy elektroniczne nasze banki wykorzystywały już w 1993 roku. Wszystko za sprawą powstałej w 1991 roku Krajowej Izby Rozliczeniowej. Bank Credit Agricole korzysta również z usług KIR w zakresie archiwizacji dokumentów elektronicznych.
Podpis elektroniczny istnieje w Polsce od dawna, ale jego posiadanie zawsze wiązało się z dużą liczbą formalności i niemałymi kosztami. Nie wiem jak to jest teraz, ale jeszcze zupełnie niedawno próbowałem zasięgnąć informacji na ten temat i niestety zostałem skutecznie zniechęcony.