Takie tematy nas interesują

Oszczędzanie pieniędzy na mSaver i „oszczędzam na okrągło”

Łatwe oszczędzanie – Polacy nie mają skłonności do odkładania pieniędzy. Można powiedzieć, że jako kraj raczkujemy w tej kwestii. Z biegiem lat coraz więcej z nas przekonuje się do odkładania „na czarną godzinę” czy też na jakieś wyśnione przez siebie cele. Banki co rusz wprowadzają nowe produkty zachęcające nas do oszczędzania. Coraz bardziej modne staje się automatyczne oszczędzanie.

Już jakiś czas temu mBank wprowadził do swojej oferty produktowej program mSaver, który zgrabnie reklamuje w telewizji sympatyczna świnka. Rośnie ona i rośnie wraz z wydawanymi przez jej pana pieniędzmi.

Na czym dokładnie polega reklamowane konto mSaver?

Otóż korzystając z tego programu oszczędnościowego klient może wybrać jedną z trzech opcji odkładania środków. Kwoty transakcji są np. zaokrąglane do pełnych 10-ciu złotych. Np. wydając 7 zł na zakupy, na konto oszczędnościowe spływa 3 zł. Można wybrać inną opcję odkładania, tzn. określić procent wydawanej sumy od 1 do 15%, wtedy też taka ląduje na rachunku oszczędzam. Trzecią formą automatycznego oszczędzania może być wybranie stałej kwoty od 3 do 10 zł. Dodatkowo zaoszczędzona kasa jest oprocentowana na 7% (a nawet na 9% – przy nowo otwartych rachunkach). Klient oszczędza wtedy kiedy dokonuje transakcji kartą, a także przy przelewaniu środków przez Internet.

Program „oszczędzam na okrągło” w Credit Agricole

Podobne rozwiązanie proponuje Credit Agricole, jest to nowość w tym banku, która niestety jest mniej rozbudowana od programu mSaver, co jednak może dla pewnej grupy klientów mieć też swoje zalety. Kiedy klient aktywuje sobie taką usługę, przy dokonywaniu transakcji kartą płatniczą suma jest zaokrąglana a powstała różnica trafia na rachunek oszczędzam. Można wybrać kwotę, do jakiej transakcja ma być zaokrąglana: 50 groszy, 1 zł. lub 5 zł. Obecnie bank promuje tę formę oszczędzania i dla tych, którzy zdecydują się ją uruchomić daje promocyjne oprocentowanie do końca listopada tego roku, w wysokości 10%. (jednak kwota odsetek nie będzie wyższa jak 50 zł/mc).

Oferty tego typu wydają się być interesujące i może rzeczywiście w pewien sposób ułatwią oszczędzanie. W zależności od tego, jak często posługujemy się kartą, na koniec miesiąca na koncie oszczędnościowym może pojawić się zadowalająca suma.

    • jak ochronić oszczędności przed inflacją on October 12, 2012 at 12:45 pm

    Generalnie jest złoty środek na ochronę kapitału przed inflacją. Przede wszystkim stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału musi przewyższyć stopę inflacji. W Polsce mamy duże pole do popisu jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy. Wszystko zależy od tego jakie ryzyko inwestycyjne jesteśmy w stanie ponieść. Dla mniej zaawansowanych inwestorów polecam lokaty strukturyzowane, wysokooprocentowane lokaty terminowe o długim terminie zapadalności lub inne produkty alternatywne. Choćby inwestycja w złoto lub w wino.

    Bolek z Opola

Leave a Reply