Takie tematy nas interesują

Nowe limity za metr kwadratowy w Rodzina na Swoim

Od października niższe limity w programie rządowym Rodzinie Na Swoim. Coraz trudniej otrzymać kredyt z programem rządowym Rodzina na Swoim. A już od października mieszkańcy takich miast jak Opole, Olsztyn, Poznań, Kielce, Warszawa i Wrocław będą mieli jeszcze trudniej, ponieważ limity cen w tych miastach będą niższe.

Nowe limity są bardzo zróżnicowane w województwach i zaskakujące jest to, że w poniedziałek limity cen w Bydgoszczy i Toruniu niemal zrównają się ze stołecznymi. Ogólnie rzecz ujmując średni limit ceny metra kwalifikujący do rządowego programu spadnie d 1 października o 1,59% dla miast wojewódzkich, a dla pozostałych wyniesie 1,64%.
Opole
Zatem w związku z planowanymi zmianami w Opolu mieszkanie od dewelopera nie będzie mogło przekroczyć 3547,5 zł za metr kwadratowy. Z rynku wtórnego  zaś 2838 zł za m2.
Olsztyn:
Duży spadek bo 7,1% będzie miał miejsce w Olsztynie. Cena za metr za mieszkanie od dewelopera nie będzie mogła przekroczyć 4235,5 zł. a za używane górna granica wyniesie 3388,4 zł.
Warszawa:
W stolicy różnica między startym a nowym limitem wyniesie 1,9% i tak od dewelopera cena za metr nie będzie mogła przekroczyć 5789,5 zł a z rynku wtórnego 4631,6 zł. Październikowe zmiany spowodują, że bardzo podobne ceny za metr będą obowiązywały w Toruniu i Bydgoszczy.  Jest to o tyle dziwne, gdyż przeciętna cena transakcyjna w Warszawie to 7 tys. zł za m.kw a w Bydgoszczy i Toruniu około 4 tys. zł. za metr. Wniosek jest prosty, w tych dwóch ostatnich miastach zdecydowanie prościej będzie uzyskać dopłatę rządową, ponieważ wiele mieszkań można będzie do niej zakwalifikować.

Niesprawiedliwe limity?

Ustalanie limitów w poszczególnych miastach i województwach można uznać za co najmniej niesprawiedliwe. Dlatego, że są duże rozbieżności pomiędzy poziomami, a także tendencjami w zmianach limitów. Limity te ustalają wojewodowie i wyznaczane są na podstawie średniej arytmetycznej z ostatnich dwóch odczytów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, którą dodatkowo dla rynku wtórnego mnoży się przez współczynnik 0,8 (obniża się limit dla rynku pierwotnego o 20%). Wojewoda ustala je na podstawie aktualnych danych z GUS.

    • kredyt rodzina na swoim w Szczecinie on September 30, 2012 at 9:19 am

    chcemy z mężem kupić w końcu własne mieszkanie i nie bardzo wiemy jak skorzystać i gdzie się zgłosić po taki kredyt w programie rodzina na swoim? Szczecin to nasze miasto i tutaj chcemy kupić chociaż dwa pokoje i proszę o porady gdzie składa się wniosek o taki kredyt hipoteczny z dopłatami rządowymi. Czy wniosek składa się w banku każdym czy jakimś konkretnym czy najpierw trzeba iść w tej sprawie do jakiegoś urzędu.

Leave a Reply