Takie tematy nas interesują

Kredyt hipoteczny ze stałą ratą w Nordea Bank

Stała wysokość raty w kredycie hipotecznym – Kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że rata średnio raz na 3 miesiące się zmienia, gdyż jest uzależniona od WIBORU. Nordea Bank wprowadza na rynek rewolucyjną ofertę, ponieważ proponuje klientom opłacanie stałej raty przez cały okres kredytowania. Oznacza to, że przez wszystkie lata rata kredytu ani nie wzrośnie, ani nie zmaleje! Po prostu nie będzie uzależniona od zmiany wysokości oprocentowania kredytu.

Jak to możliwe? Nordea Bank opracował pewien mechanizm, dzięki któremu klient zawsze będzie miał pewność ile wyniesie jego rata w danym miesiącu. To dość wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba będzie sobie zaprzątać głowy harmonogramem spłat. Aczkolwiek jeśli nastąpi zmiana oprocentowania w trakcie obowiązywania umowy (a nie ulega to najmniejszej wątpliwości, że w okresie kilkudziesięciu lat na pewno się tak stanie), to skróci się lub wydłuży okres kredytowania. Czyli bank będzie dostosowywać okres spłaty, a nie wysokość raty. Zaznacza przy tym, że okres spłaty maksymalnie będzie mógł się wydłużyć do 120 miesięcy. Ponadto klienci, którzy będą kredyt nadpłacać, automatycznie ich okres spłat również ulegnie skróceniu.

Co w przpadku jeśli oprocentowanie zmieni się na tyle, że spowodowałoby ono przekroczenie umownego okresu kredytowania o 120 miesięcy? Bank zaznacza, że zmieni wtedy system spłat ze stałych rat kapitałowo-odsetkowych na równe raty kapitałowo-odsetkowe.

Oferta obowiązuje jedynie dla naszej rodzimej waluty i obowiązuje w programie Rodziny na swoim. Wszyscy, których interesuje ta oferta mogą kredyt przeznaczyć na: zakup domu lub mieszkania, budowę, rozbudowę domu, remont, modernizację domu lub mieszkania, zakup działki budowlanej,  refinansowanie poniesionych nakładów i kosztów (budowę domu lub zakup nieruchomości) spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku.

  • kredyt hipoteczny ze stała ratą on October 24, 2012 at 2:46 pm

  Popełniłam chyba duży błąd, że zaciągnęłam kredyt hipoteczny ze zmienną ratą. Co jakiś czas zmienia mi się wielkość miesięcznej raty są to kwoty rzędu 50 złotych-a to dla mnie duża kwota. W banku tłumaczą mi ciągle, że to wina zmieniających się stóp procentowych. Chciałabym się dowiedzieć, czy można jakoś obniżyć koszty kredytowe?

  Gosia/Nowy Dwór

  • Jak obniżyć koszty kredytu hipotecznego? on October 24, 2012 at 2:47 pm

  W jaki sposób możemy obniżyć koszt kredytu?
  – zmniejszając ryzyko udzielenia nam kredytu poprzez większy wkład własny, ustanowienie dodatkowej hipoteki-takie czynności obniżą poziom wskaźnika LtV(wartość kredytu do wartości zabezpieczenia)od którego zależy marża
  – zmniejszając wysokość prowizji poprzez skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych
  – wybierając solidną inwestycję: banki są elastyczne w przypadku nieruchomości, których wartość może wzrosnąć w przyszłości
  – przeglądając inne oferty bankowe

  Kicaj/Margonin

  • Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem on October 30, 2012 at 10:18 pm

  W Polsce jest mało banków, które udzielają kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. W przeciwieństwie do krajów takich jak np. Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie oferta taka stanowi zdecydowaną większość na rynku. Kredyt ze stałym oprocentowaniem to z jednej strony spokojna głowa i wysokość raty co miesiąc. Z drugiej strony, to inne zmartwienia. Bo jak wiadomo, nie ma ofert idealnych.

  U nas kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem proponują zaledwie cztery banki i są to: Deutsche Bank PBC, PKO Bank Polski, Bank Zachodni WBK i Getin Bank. Nie są to jednak oferty tak do końca ze stałym oprocentowaniem, bo bank aktualizuje je w okresach do 1 roku do 10 lat, w zależności od instytucji.

  PKO BP zmienia stawkę oprocentowania co dwa lata i tak jest to końca trwania kredytu. W BZ WBK jest podobnie, jednak w okresach 5 letnich. Klienci Deutsche Banku mają możliwość wyboru tego okresu i mogą zdecydować się na zmianę stawki od 1 roku, do 2,3,4 lub 5 lat. Getin Bank daje możliwość wybrania najdłuższego, bo 10 letniego okresu zmiany %.
  Kiedy warto wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem? Odpowiedź zdawać się powinna prosta i logiczna. Kiedy na rynku spodziewana jest podwyżka stóp procentowych. Wtedy można zabezpieczyć się na okres kilku lat przed zmianą wysokości raty. Z kolei sytuacja ta nie jest opłacalna w momencie kiedy podpisujemy umowę, a planowane są obniżki stóp procentowych. Jednak mimo to nie zawsze się to opłaci, ponieważ bank proponując stałe oprocentowanie kredytu bierze na siebie ryzyko stopy procentowej i zazwyczaj rata jest wyższa o około 10% w stosunku do „normalnej”.
  Tab. Stale proc.
  Nieco inaczej do sprawy podchodzi Nordea Bank. Tam również można otrzymać stałe oprocentowanie i nie ma okresu zmiany oprocentowania po iluś latach. Stawka jest stała przez cały okres. Jednak bank biorąc pod uwagę zmiany stóp procentowych, może wydłużyć lub skrócić okres kredytowania, tak aby nie być stratnym i tak aby klient nie przepłacił.

Leave a Reply